Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi bekir pakdemirli can erik hasadı palmiye yetiştiriciliği kuraklık

Bu haber kez okundu.

EBK: Her gün 400 yerli hayvan kestiğimiz için et zamlanmıyor
ANKARA (CİHAN)- Et ve Balık Kurumu (EBK) Genel Müdürü Bekir Ulubaş, her gün 400 baş yerli hayvan kestiklerini açıkladı. Sözleşmeli besicilik modeliyle çiftçiye kilo başına 13,3 lira ödediklerini kaydeden Ulubaş, “Kıyma ve etin kilosuna zam gelmemesi için ucuz ürün sattığımız mağaza sayısını 100’e çıkaracağız. Gönlümüz arzu eder ki bir başı dahi dışarıdan getirmeyelim.” dedi.
    Kırmızı et fiyatlarında geçen yıl yaşanan zamların ardından başlayan hayvan ithalatı yerli üreticinin tepkisine neden oldu. 2010 yılında yurt dışından getirilen 130 bin baş hayvanın çiftçiye zarar verdiği yönündeki tepkileri Cihan’a değerlendiren EBK Genel Müdürü Ulubaş, bu sene sadece 3 bin baş ithal hayvan getirdikleri bilgisini verdi.
    Ulubaş, Türkiye’deki çiftçiye zarar verecek bir politika izlemediklerini dile getirirken, kilosu 13 liraya besiciden hayvan aldıklarını ifade etti. Besiciye parasını peşin verdiklerini, sözleşmeli besicilik modeliyle, sözleşme imzalayan çiftçilere kilo başına 13,3 lira ödediklerini söyledi. 2 aydır günlük 300-400 baş büyükbaş hayvanın yüzde 100’ünü yerli piyasadan aldıklarını, bu ay 5 bin 514 hayvan kestiklerini, rakamın ay sonuna kadar 6-7 bini geçeceğini ifade etti.

    "50 BİN BAŞ GETİRSELER ALIRIZ"
    Sözleşmeli besicilik modeliyle şu ana kadar 5 bin hayvan için sözleşme imzaladıkları bilgisi veren EBK Genel Müdürü Bekir Ulubaş, “Besiciyi destekleme adına 50 bin baş getirseler alırız. Besiciyi asla kapıdan geri çevirmiyoruz.” dedi. Sözleşmeli besicilikte çiftçiye kesilecek hayvan için gün verdiklerine dikkat çeken Ulubaş, hayvanın kesilmesinden bir gün sonra parayı hesaplarına yatırdıklarını aktardı. Ramazan öncesinde karkas fiyatlarında 1,5 lira yükselme olduğuna işaret ederken, bu fiyatın tüketiciye yansımamasında sözleşmeli besicilik modelinin yattığını vurguladı. EBK depolarında eksi 40 derecede dondurulmuş 4 bin ton et bulunduğu bilgisini veren Ulubaş, bu eti periyodik olarak Türk Silahlı Kuvvetlerine verdiklerini söyledi.

    "ET FİYATI ARTARSA İTHALAT DEVAM EDER"
    Bekir Ulubaş, önceliklerinin spekülatif hareketlere karşı tüketiciyi korumak olduğunu vurguladı. Et fiyatlarının artması halinde ithalat yapmaya devam edeceklerini aktaran EBK genel müdürü, yurtdışında kombinaya kadar teslim şartıyla 12 liraya et ithal etme yetkileri de bulunduğunu vurguladı. Küçük partiler halinde 700 tonluk ihale yapıldığı bilgisini veren Ulubaş, “Gönlümüz arzu eder ki bir başı dahi dışarıdan getirmeyelim.” diye konuştu.
CİHAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi