Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Ege Üniversitesi yumurtayı tozlaştırıp raf ömrünü uzattı
Ege Üniversitesi (EÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü, İnovasyon Haftası’na "Toz Yumurta" projesiyle katılıyor. Katılımcıların projelerini tanıtacağı hafta etkinlikleri 6-8 Aralık 2012 arasında İstanbul’da düzenlenecek. Fakültede ayrıca toz zeytinyağı projesiyle de yeni gelişmeler sağlanmaya çalışılıyor.

Yumurtanın değişen formu sayesinde raf ömrünün uzadığını belirten EÜ Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Figen Ertekin, “Ülkemizde yumurta tozu sanayi düzeyinde tanınmakla birlikte kullanımı sınırlı kalmakta, ihtiyaç ise ithal ürünlerle karşılanmaktadır. Amacımız, yumurtanın nasıl toz forma dönüşeceğini ortaya koymakla birlikte mikroenkapsüle edilerek raf ömrünü arttırmaktır.” dedi. Ertekin, çalışmayı Dr. Melike Sakin Yılmazer ve Celal Bayar Üniversite işbirliği, TÜBİTAK, TOVAG ve EBİLTEM desteğiyle yaptığını aktardı.

Raf ömrü uzayan yumurtanın kullanım alanında herhangi bir kısıtlama söz konusu olmuyor. Yumurta tozunun kullanılmasıyla hazırlanan kek ve omletler, tadım panellerinde oldukça yüksek puanlar alıyor. Yumurta sanayisi için büyük bir inovasyon olarak nitelenebilecek bu proje sayesinde kabuğundan çıkarılmış ve yüksek katma değere sahip ürün olarak sunuluyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı