26 Haziran 2017 Pazartesi

Ege Üniversitesi yumurtayı tozlaştırıp raf ömrünü uzattı

Ege Üniversitesi (EÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü, İnovasyon Haftası’na "Toz Yumurta" projesiyle katılıyor. Katılımcıların projelerini tanıtacağı hafta etkinlikleri 6-8 Aralık 2012 arasında İstanbul’da düzenlenecek....

20 Kasım 2012 Salı 10:09
Bu haber 6118 kez okundu
Ege Üniversitesi yumurtayı tozlaştırıp raf ömrünü uzattı
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

Ege Üniversitesi (EÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü, İnovasyon Haftası’na "Toz Yumurta" projesiyle katılıyor. Katılımcıların projelerini tanıtacağı hafta etkinlikleri 6-8 Aralık 2012 arasında İstanbul’da düzenlenecek. Fakültede ayrıca toz zeytinyağı projesiyle de yeni gelişmeler sağlanmaya çalışılıyor.

Yumurtanın değişen formu sayesinde raf ömrünün uzadığını belirten EÜ Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Figen Ertekin, “Ülkemizde yumurta tozu sanayi düzeyinde tanınmakla birlikte kullanımı sınırlı kalmakta, ihtiyaç ise ithal ürünlerle karşılanmaktadır. Amacımız, yumurtanın nasıl toz forma dönüşeceğini ortaya koymakla birlikte mikroenkapsüle edilerek raf ömrünü arttırmaktır.” dedi. Ertekin, çalışmayı Dr. Melike Sakin Yılmazer ve Celal Bayar Üniversite işbirliği, TÜBİTAK, TOVAG ve EBİLTEM desteğiyle yaptığını aktardı.

Raf ömrü uzayan yumurtanın kullanım alanında herhangi bir kısıtlama söz konusu olmuyor. Yumurta tozunun kullanılmasıyla hazırlanan kek ve omletler, tadım panellerinde oldukça yüksek puanlar alıyor. Yumurta sanayisi için büyük bir inovasyon olarak nitelenebilecek bu proje sayesinde kabuğundan çıkarılmış ve yüksek katma değere sahip ürün olarak sunuluyor.
Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV