Öne Çıkanlar fakıbaba Gıda vairo badem çeşidi şiddetli yağış ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Erzincan'da meralar sürü sahiplerine kiralandı
Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 38 merayı ihale ile sürü sahiplerine kiraladı. Meralar arasında bulunan Kureyşli Sarıkaya merası 1 milyon 100 bin TL’ye rekor bir fiyata kiralandı.

Erzincan’da tespit, tahdit ve tahsis çalışmaları yapılan meralar, İl Mera Komisyonu tarafından ihaleye çıkartıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan ihaleye İl Tarım Müdürü Ali Lek başkanlık yaptı.

İl Mera Komisyonunun huzurunda il genelindeki 38 mera ve yayla ihaleye çıkarıldı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı ihalede, sürü sahipleri meraları kiralayabilmek için kıyasıya mücadele etti. Bazı meraların ihalesi esnasında mera taliplileri arasında ihale bedellerinin yüksek rakamlara tırmanması dikkat çekti.

Üzümlü ilçesi sınırlarında bulunan Kureyşli Sarıkaya merası 1 milyon 100 bin TL gibi rekor bir fiyata ihale edildi. Söz konusu meraya rekor fiyat Hasan Kurt adlı vatandaş tarafından verildi. İhaleye verilen meralar arasında ikinci yüksek teklif ise 150 bin liralık teklifle Çayırlı Çilligöl göller merasına verildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Lek, meraları kiralayan sürü sahiplerinden imzalayacakları sözleşmelere uymalarını istedi.

Her meranın kapasitesinin belirlendiğini ve bu kapasitenin üzerinde hayvan otlatılmasına izin verilmeyeceğini kaydeden Lek, “Kiraya verdiğimiz meraları alan sürü sahipleri, sözleşmeye uymak durumundalar. Bu mera ve yaylalar kurallara uygun olarak kullanıldığı takdirde, uzun yıllar hayvancılık yapan çiftçilerime hizmet verecektir. Aşırı ve düzensiz otlatma meralarımıza yoğun zarar verecektir. Unutulmamalıdır ki sürdürülebilir bir kalkınmanın ilk şartı mevcut durumu korumaktan geçer. Önümüzdeki yıllarda da bu meraların kullanılacağı unutulmamalıdır.” şeklinde açıklamada bulundu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı