24 Haziran 2017 Cumartesi

Erzincanlı arıcılar, ana arıları kendileri yetiştirecek

Arıcılığın yoğun olarak yapıldığı Erzincan’da ilk kez Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından ana arı yetiştirme kursu açıldı. Arıcılığın olmazsa olmazı olan ana arı ihtiyacını bugüne kadar il dışından karşılayan Erzincan’da ana arı yetiştirilmesinin önünü açmak için düzenlenen kursa 56 kursiyer katıldı.

26 Ocak 2013 Cumartesi 15:30
Bu haber 4452 kez okundu
Erzincanlı arıcılar, ana arıları kendileri yetiştirecek
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

 Ana arı yetiştirmenin uygulamalı olarak da anlatıldığı kursun bir bölümüne Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ ile Erzincan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Asım Şengül de katıldı.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Erzincan’ın iklim ve flora yapısı açısından arıcılık sektörü açısından çok uygun bir bölge olduğunu hatırlattı.

Gerek flora gerekse endemik bitki çeşitliliği açısından Erzincan, Gümüşhane, Bayburt ve Tunceli'nin arıcılık sektöründe başarı sağlanması noktasında son derece müsait bölgeler olduğunu aktaran Karadağ, bu nedenle ülkenin en kaliteli ballarının bu bölgelerde üretildiğine işaret etti.

Bölgede özellikle ballı bitki olarak yabani yonca-korunga, kekik, geven, ballıbaba ve bin bir çeşit çiçeğe sahip olan Erzincan Ovası'nda üretilen balın, Erzincan balı olarak tüketicilerin beğenisine sunulduğunu ifade eden Karadağ, "Erzincan 2012 yılı sonu itibarıyla mevcut 76 bin kovandan bin 200 ton bal ve 52 ton bal mumu üretmektedir." dedi.

Sektörün Erzincan’a sağladığı katma değer göz önüne alındığında arıcılıkla uğraşan vatandaşların bu işi bilinçli olarak yapması ve eğitiminin büyük önem taşıdığına değinen Karadağ, bu nedenle açılan kurslarda arıcılık hakkında bilgileri tazelemek ve yeni bilgileri arıcılara aktarmak amacında olduklarını ifade etti.

Floradan daha iyi faydalanan ve verim yönünden daha etkin olan ana arı ırkının yetiştirilmesinin önemine vurgu yapan Karadağ, "Açtığımız kurslar sayesinde hem kendi ekonomimize hem de milli ekonomimize katkı sağlanmaktadır. Biz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak kırsal kalkınmadan arıcılarımıza 27 vatandaşımıza bal süzme makinesi ve bal dinlendirme tankı alabilmeleri için yüzde 50 hibe desteği sağladık. Son 3 yılda Erzincan’da arıcılık faaliyetlerine yönelik uygulanan desteklemelerde ise; toplam bin 543 işletmemize 156 bin 23 arı kovanı karşılığında toplam 1 milyon 102 bin 902 TL destekleme ödemesi gerçekleştirdik." şeklinde konuştu.

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV