Öne Çıkanlar abelya ağacı fidanı eğitim tarım mikado kayısı ığdır pamuğu

Bu haber kez okundu.

Erzincanlı arıcılar, ana arıları kendileri yetiştirecek
 Ana arı yetiştirmenin uygulamalı olarak da anlatıldığı kursun bir bölümüne Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ ile Erzincan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Asım Şengül de katıldı.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Erzincan’ın iklim ve flora yapısı açısından arıcılık sektörü açısından çok uygun bir bölge olduğunu hatırlattı.

Gerek flora gerekse endemik bitki çeşitliliği açısından Erzincan, Gümüşhane, Bayburt ve Tunceli'nin arıcılık sektöründe başarı sağlanması noktasında son derece müsait bölgeler olduğunu aktaran Karadağ, bu nedenle ülkenin en kaliteli ballarının bu bölgelerde üretildiğine işaret etti.

Bölgede özellikle ballı bitki olarak yabani yonca-korunga, kekik, geven, ballıbaba ve bin bir çeşit çiçeğe sahip olan Erzincan Ovası'nda üretilen balın, Erzincan balı olarak tüketicilerin beğenisine sunulduğunu ifade eden Karadağ, "Erzincan 2012 yılı sonu itibarıyla mevcut 76 bin kovandan bin 200 ton bal ve 52 ton bal mumu üretmektedir." dedi.

Sektörün Erzincan’a sağladığı katma değer göz önüne alındığında arıcılıkla uğraşan vatandaşların bu işi bilinçli olarak yapması ve eğitiminin büyük önem taşıdığına değinen Karadağ, bu nedenle açılan kurslarda arıcılık hakkında bilgileri tazelemek ve yeni bilgileri arıcılara aktarmak amacında olduklarını ifade etti.

Floradan daha iyi faydalanan ve verim yönünden daha etkin olan ana arı ırkının yetiştirilmesinin önemine vurgu yapan Karadağ, "Açtığımız kurslar sayesinde hem kendi ekonomimize hem de milli ekonomimize katkı sağlanmaktadır. Biz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak kırsal kalkınmadan arıcılarımıza 27 vatandaşımıza bal süzme makinesi ve bal dinlendirme tankı alabilmeleri için yüzde 50 hibe desteği sağladık. Son 3 yılda Erzincan’da arıcılık faaliyetlerine yönelik uygulanan desteklemelerde ise; toplam bin 543 işletmemize 156 bin 23 arı kovanı karşılığında toplam 1 milyon 102 bin 902 TL destekleme ödemesi gerçekleştirdik." şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı