Öne Çıkanlar chicago borsası bakan yardımcısı akif özkaldı hatay tarım fuarı ığdır pamuğu kurban bayramı

Bu haber kez okundu.

Et sektörünün gözdesi olan Afyonkarahisar'da hedef, bir milyon besi hayvanı
AFYONKARAHİSAR (CİHAN)-  Et sektöründe önemli bir yere sahip olan Afyonkarahisar’da, mevcut 300 bin adet besi materyalinin 10 yıl içerisinde bir milyona çıkarılması bekleniyor. Türkiye et ihtiyacının yüzde 5’ini, İstanbul’un et ihtiyacının ise yüzde 18’ini karşılayan Afyonkarahisar’da et ve et işleme sektörü de hızla gelişiyor. Ayda bin 373 ton et üretimi yapılan şehirde yatırım yapmak için bazı firmalar arsa arayışına girdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteği ile 3 adet Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi kurulması için çalışma başlatıldı.

Afyonkarahisar Ticaret Borsası(ATB) Başkanı Mehmet Mühsürler, yeni yapılan çalışma ve yatırımlar ile 10 yıl içinde besi hayvan varlığının bir milyona çıkacağını söyledi.

Afyonkarahisar’ın termal başkentten sonra ‘etin merkezi’ olacağını ve yıldızının hızla parladığını kaydeden Mühsürler, “Bu hedefi yakalamak için çeşitli yatırımlar yapılıyor. Bakanlığımızın desteği ile Şuhut Karacaöaren’e organize sanayi bölgesi kuruyoruz. 35 bin besi kapasiteli olacak. Önümüzdeki yıllarda bir iki tane daha bu tesislerden kurulması planlanıyor. Ayrıca KÖYDES ile üreticilerimize 40–50 başlık çiftlikler kurduruldu.” dedi.

Mühsürler, şimdiden Türkiye’deki bazı ünlü firmaların sucuk ve et işleme tesisi kurmak için mevcut organize sanayi bölgesinden arsa talebi olduğunu belirtti. Et sektörünün ülke genelinde 200 milyar liralık bir piyasa olduğunu ifade eden Mühsürler, Afyonkarahisar’da aylık bin 373 ton et işlemi yapıldığını,17 et kombinası ile birlikte 80’in üzerinde imalathane olduğunu anlattı.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi