Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

Et'te kötü haber!..
Avrupa ülkelerinde yıllık kişi başına kırmızı et tüketiminin 60- 100 kilogram olduğunu, Türkiye'de ise bu rakamın 20 kilogram olarak tahmin edildiğini kaydeden Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu, kaçak kesime karşı önlem alınmasını isteyerek tüketicileri de bilinçli davranmaya çağırdı.

Kaçak kesimin insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğini anlatan Prof. Dr. Fenercioğlu, "Kaçak üretime karşı en etkin önlem bilinçli tüketicilerin katkıları ile alınabilir. Tüketicilerin ne yediğini sorgulaması gerekir" dedi.

Prof. Dr. Fenercioğlu, Türkiye'de tüketilen etlerin, yarıya yakınının kaçak kesim sonucu elde edildiğini ileri sürdü. Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu, "Kaçak olması her zaman riskli olmasını da ifade etmiyor ama bir hayvan kayıt altına girmeden, veteriner kontrolü yapılmadan, sağlıklı olsa bile ehil kişilerce kesilip, sağlıklı dağıtımı yapılmadıkça kaçak kapsamına girer. Örneğin Kurban Bayramı döneminde kesilen hayvanların hepsinin veteriner kontrolünden geçtiği söylenemez" diye konuştu.

'ÜRETİM DESTEKLENMELİ'

Son yıllarda yem bitkileri üretiminin azaldığını ve hayvan barınma alanlarının daraldığını ve maliyetlerin attığını, bu nedenlerle et üretiminde düşüş olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Fenercioğlu, şunları söyledi:

"Et üretiminin her ne pahasına olursa olsun desteklenerek, kaçakçılığın da riskleri önlenerek makul fiyatlarla et ürünlerinin üretilmesi gerek. Sürü varlığını korumak çok önemli. Yılın 365 günü de et üretimi ve tüketiminde istikrar kazandıracak programlar hedefleyip bunları siyaset farkı gözetmeksizin değişen iktidarlar döneminde devam ettirmek gerekir. Neticede, mutlu insan, karnı tok, umduğunu bulabilen, bulup da alabilen insandır. Mutlu bireyler bir araya geldiğinde de mutlu toplumu oluşturacaktır. Toplum sağlığı gözetilerek kaçak et üretimi ve tüketiminin önüne geçilmelidir."


Yusuf BAŞTUĞ/ADANA, (DHA)
Doğan Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,