Öne Çıkanlar çiftçi Üretici eğitim dr ahu pakdemirli tarım

Bu haber kez okundu.

Fındık üreticisi organik yumurta üretimini sevdi

Fındık üreticisi organik yumurta üretimini sevdi

- Ordu'da organik yumurta üretiminin geliştirilmesi amacıyla geçen yıl başlatılan proje kapsamında kurulan işletme sayısı 55'e ulaştı - Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yılmaz: - "Bu proje kapsamında üretilenlerden daha önce İstanbul'a haftalık 120 bin organik yumurta sevkıyatı yapılırken şimdi bu rakamın 175 bine yükselmesini bekliyoruz"
ORDU (AA) - Ordu'da organik yumurta üretiminin geliştirilmesi amacıyla yürütülen projeye ilgi gösteren fındık üreticilerinin kurduğu işletme sayısı her geçen gün artıyor.
Ordu Büyükşehir Belediyesi, Doğu Karadeniz Projesi Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) ve Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yürütülen "Organik Yumurta Üretimini Geliştirme Projesi" kapsamında çeşitli ilçelerde çalışmalar devam ediyor.
Geçen yıl yürütülen çalışmalarda kurulan 35 işletmede organik yumurta üretimi yapılırken, 2017'de işletme sayısı 55'e yükseldi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ordu'da ilk defa yumurta üretimine 2014'te Serbest Sistem Yumurta Tavukçuluğu Projesi ile başladıklarını belirterek, 2016'da ise Organik Yumurta Üretimini Geliştirme Projesini hayata geçirdiklerini söyledi.
Projenin özellikle fındık üreticileri tarafından ilgi görmesi üzerine işletme sayısını artırmaya yönelik çalışmaları sürdürdüklerini ifade eden Yılmaz, "Bu kapsamda ilgili Bakanlığımıza sunduğumuz projeyle 35 işletmemize ilave 10 işletme daha oluşturduk. Bu işletmelerimizin her birine 500'er yarka tavuk olmak üzere toplamda 5 bin tavuk dağıttık." dedi.
Yılmaz, bunun yanında üreticilerin bir kısmının kendi imkanları ve müdürlüğün katkılarıyla 10 işletme daha kurduğunu kaydederek, böylece yeni 20 işletmede toplam 10 bin tavuğun projeye dahil olduğunu anlattı.
İl genelinde 55 işletmede organik yumurta üretiminin yapıldığını aktaran Yılmaz, "Bu proje kapsamında üretilenlerden daha önce İstanbul'a haftalık 120 bin organik yumurta sevkıyatı yapılırken şimdi bu rakamın 175 bine yükselmesini bekliyoruz." diye konuştu.
Yılmaz, projenin fındık bahçelerinde uygulandığı da belirterek, proje sayesinde hem tüketiciye güvenli gıda hem de fındık üreticisine ilave kazanç sağladıklarını sözlerine ekledi.

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı