Öne Çıkanlar tarım eğitim aa fakıbaba besi sığırı yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Hayvan Aşılamalarında Yeni Yöntem
Hayvan hastalıklarında yıllardan beri uygulanan şırınga ile aşılama yöntemin yerine 2012 yılında gözden damlatma yöntemi diğer adıyla konjuktival aşılama yöntemi hayata geçirildi.
 
Konjuktival al aşılama yöntemi 2012 yılında Brusella hastalığına karşı yapılan aşılama kampanyalarında kullanılmaya başlandı. Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü 10 Nisan- 15 Haziran 2012 tarihlerinde il genelinde 55.000 hayvanı yeni yöntem ile Brusella hastalığına karşı aşılayacak.
 
Ülkemizde yaygın olarak görülen ve yetiştiricilerin ekonomik kayıplarına neden olmasının yanında sürdürülebilir hayvancılığa da olumsuz etkiler yapan Brusella hem hayvan sağlığını hem de halk sağlığını tehdit eden önemli zoonoz haztalıklar arasında yer alıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 1930 yılından bu yana brusella hastalığına karşı mücadele veriyor. 2012 yılında ise mücadelede yeni bir yönteme geçildi. Yeni yöntemle sığırlar 10 yıl, koyun ve keçiler ise 6 yıl süreyle aşılanacak.
 
Erzincan’da brusella aşılama çalışmalarını başlatan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, aşılama programını kolaylaştırıcı ve hızlandırıcı tüm tedbirleri aldı. Aşılama kampanyası boyunca programa alınan 55.000 hayvanın tamamını aşılamayı hedefleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, sabah saat 5’te mesaiye başlıyor. Kampanya boyunca ekipler küpesiz hayvanlara da kulak küpesi takacak.
Brusellanın Konjuktival Aşı İle Kontrol ve Eradikasyonu Projesi çalışmalarına katılan Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Lek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının brusella hastalığı ile etkin bir mücadele başlattığını, uygulanacak proje ile brusella hastalığının yeni yöntem ile 10 yıllık süreçte etkisiz hale getirilmesinin hedeflendiğini söyledi. İl Müdürü Lek, kampanyanın başarıya ulaşması için yetiştiricilerin yardımlarına ihtiyaçları olduğunu söyledi. İl Müdürü Lek, brusella hastalığından zarara uğrayan yetiştiricilere Tarım Bakanlığı tarafından kayıp verdikleri hayvan bedellerinin %90 oranında ödendiğini kaydederek, brusella hastalığının ülke hayvancılığına ve ülke ekonomisine büyük zararlar verdiğini söyledi. Brusella hastalığının insan sağlığı açısından da risk oluşturduğunu söyleyen Lek, kampanyanın başarıya ulaşması için her türlü önlemin alındığını söyledi.
Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Naci Gün ise brusella hastalığının Erzincan genelinde etkili olduğunu kaydederek kampanyanın bu açıdan son derece büyük önem taşıdığını söyledi. Büyükbaş hayvanlarda 10 yıl, küçükbaş hayvanlarda ise 6 yıl boyunca aşılama kampanyasının sürdürüleceğini belirten Gün, belirli zamanlarda hayvanlardan alınacak numunelerin inceleneceğini ve hastalığın seyrinin gözlemleneceğini söyledi. Yetiştiricilerden aşılama ekiplerine yardımcı olmalarını isteyen Naci Gün, sabahın erken saatlerinde başlayan kampanyada, Erzincan’ın başarılı olması için gereken adımların atılacağını söyledi.
 
Aşılama Ekibinde yer alan Veteriner Hekim Muhammet Gülseven ise şu ana kadar kampanyada herhangi bir sorun yaşamadıklarını belirterek, 15 Haziran tarihine kadar hedeflerine ulaşacaklarını söyledi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı