Öne Çıkanlar makam aracı fındık fiyatları arttı can erik hasadı tarım fuarları abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Hayvan sevkiyatında denetimler sıkı
ORDU (CİHAN) -  Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte hayvan pazarlarında hareketlilik başladı. Kimi yıllardır yetiştirdiği hayvanını satmak istiyor kimi ise kurbanda vacip görevini yerine getirebilmek için kesesine uygun hayvanı bulmayı amaçlıyor. Her yıl Doğu ve Karadeniz Bölgesi'nden büyük şehirlere ve Trakya bölgesine binlerce hayvan sevkiyatı yapılıyor. Geçen yıl Trakya bölgesine iki bin 500 büyükbaş, dört bin de küçük baş hayvan sevkeden Ordu' da bu yıl şap hastalığından dolayı denetimler sıkı.
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi besicileri uyaran İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Sağlam Trakya bölgesine Hayvan sevkiyatı konusunda şöyle konuştu: "Biz geçen yıl özellikle büyük illere ve diğer illere iki bin 500 büyükbaş, 4 bin küçük baş hayvan nakledildiğini görüyoruz. Tabi bu sene aynı sayının sevkinin yaşanacağını düşünüyorum. Trakya’ya hayvan sevkiyatında bakanlığımızın bu anlamda koymuş olduğu kısıtlamalar var. Özellikle Trakya da hayvancılığın hastalık noktasında her hangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına bakanlığımız bir takım çalışmalar yürütmekte. Yine biz yetiştiricilerimize hayvanlarını sevk etmeden 15 gün önce şap aşılarını yaptırmalarını istiyoruz. Aksi taktir de şap aşısı yapılmayan hayvanlar il dışına kesinlikle çıkarılmayacak yine ilçeler arasında da sevkleri olmayacak. Bu manada yaklaşan kurbanda sıkıntı yaşanmaması adına yetiştiricilerimizin ilimiz ve ilçemiz müdürlükleriyle temas halinde olmalarını istiyoruz."
Denetimlerin bu yıl daha sıkı olduğunu söyleyen Sağlam, sözlerine şöyle devam etti: "Denetimler bu yıl daha sıkı yol kontrolleri ve sahadaki kontrollerimizi en üst seviyede yapıyoruz. şunu iyi biliyoruz hayvan sağlığı bizim için çok önemli, hayvan sağlığında özellikle bizim ilimiz içersinde ciddi bir önem arz eden şap hastalığından ülkemizin korunması bu nokta da aşısız ağrilin yakalanması adına gerekli kon trolleri üst seviye de yapmaktayız." dedi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,