Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Hayvancılık Destekleri 20 Kat Arttı
Eker, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, hayvancılığı öncelikli sektör olarak ele aldıklarını, bu kapsamda son 9 yılda hayvancılık desteklerinin miktar, oran ve kalem olarak artırıldığını ifade etti.

Bakanlık tarafından hayvancılığı geliştirme projesinin yanında, anaç sığır-manda, koyun-keçi, suni tohumlamadan doğan buzağı, suni tohumlamadan doğan çevirme melezi, çiğ süt, çiğ sütün değerlendirilmesi, projeli damızlık koyun-keçi, besilik erkek sığır, gen kaynaklarının korunması, tiftik, ipek böceği, arı ve su ürünleri yetiştiriciliği, kaba yem üretimi, tazminatlı hayvan hastalıkları, hastalıktan ari işletme, hayvan hastalıkları ile mücadele, programlı aşı uygulamaları konularında destekleme ödemelerinin yapıldığını anımsatan Eker, şunları kaydetti:
"Hayvancılık desteklerinin tarımsal destekler içerisindeki payı önemli seviyede artırılmıştır. 2002 yılında tarımsal destek bütçesi içerisinde hayvancılığın payı yüzde 4,4 iken, 2011 yılında yüzde 26'ya çıkarılmıştır. 2012 yılında ise bu oranın yüzde 28'e ulaşması planlanmaktadır. Aynı şekilde hayvancılıkta destek kalemi sayısı 2002 yılında sadece 4 iken, 2011 yılında 27'ye çıkarılmıştır.
Hayvancılık destekleri, 2011 yılında 2002 yılına oranla rekor artış göstererek 20 kattan fazla artmıştır. Hayvancılık destekleri kapsamında; 2002 yılında 83 milyon TL, 2011 yılında ise 1 milyar 726 milyon TL destekleme ödemesi yapılmıştır. 2012 yılı başvuruları için ise 2,1 milyar TL hayvancılık desteği ödemesi planlanmaktadır.

Bakanlığımızca hayvancılık sektöründe önemli bir girdi olan yem bitkileri üretimi desteklenmiştir. 2003-2011 yılları arasında toplam 2 milyar 745 milyon TL yem bitkileri desteği ödenmiştir. Ayrıca fark ödemeleri kapsamında yem hammaddesi olarak kullanılan; dane Mısır, buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritkale, soya gibi ürünlere pirim desteği verilmektedir. Fark ödemeleri kapsamında; 2002 yılında toplam 186 milyon TL prim desteği verilmişken, destek miktarı 2011 yılında 2 milyar 502 milyon TL'ye ulaşmıştır."
Hayvancılık sektöründe kaba yem ihtiyacının karşılanmasına yönelik mera ıslah çalışmalarında önemli mesafeler alındığını belirten Eker, 2000-2011 yılları arasında 932 proje ile toplam 4,2 milyon dekar alanda mera ıslah çalışması yapıldığını bildirdi.

Eker, hayvan ırklarının ıslahında önemli bir uygulama olan suni tohumla çalışmalarına hız verildiğini, bu kapsamda, 2002 yılında 624 bin olan suni tohumlama sayısının, 2011 yılında 3,2 milyona ulaştığını kaydetti.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı