Öne Çıkanlar kefir tarım kapanış fiyatı teknoloji sağanak yağış

Bu haber kez okundu.

Hayvanlara Uygulanacak Biyolojik Ürünler İçin Ödenecek Ücretlerin Belirlenmesindeki Usuller Düzenlendi
İhbarı mecburi hayvan hastalıklarına karşı veteriner hekim tarafından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çalışmaları kapsamında hayvanlara uygulanacak biyolojik ürünler ile kulak küpesi gibi tanımlama araçları için hayvan sahipleri tarafından uygulayıcıya ödenecek ücretlerinin belirlenmesindeki usuller tespit edildi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Hayvanların Tanımlanması ile Veteriner Biyolojik Ürünlerin Uygulama Ücretleri Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikle ihbarı mecburi hayvan hastalıkları ve diğer hayvan hastalıklarına karşı resmi, yetkilendirilmiş veteriner hekim veya yardımcı sağlık personeli tarafından Bakanlığının programlı veya projeli çalışmaları kapsamında hayvanlara uygulanacak veteriner biyolojik ürünler ile hayvanların tanımlanmasında kullanılan kulak küpesi, mikroçip gibi tanımlama araçları için hayvan sahipleri veya bakıcıları tarafından uygulayıcıya ödenecek uygulama ücretlerinin belirlenmesine ilişkin usul ve esasları düzenlendi.
Koruyucu ve tedavi edici maksatla yurt içinde üretilen veya ithal edilen, hayvanlarda aktif veya pasif bağışıklık oluşturmak, bağışıklığın seviyesini ölçmek veya hastalık teşhisi için hazırlanmış aşı, serum gibi ürünler ile teşhis kitlerinin uygulandığı ihbarı mecburi hayvan hastalıkları ve diğer hayvan hastalıklarında hayvan sahipleri veya bakıcılarından veteriner biyolojik ürün uygulama ücreti alacak.
Ayrıca hayvanların kulak küpesi, mikroçip ve benzeri tanımlama araçları ile tanımlanması durumunda hayvan sahipleri veya bakıcılarından da tanımlama ücreti alınacak. Uygulamalarının ücretleri her yıl Bakanlık tarafından tespit edilecek.
24 Haziran 1989 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Aşılama ve Serumlama Ücretleri Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı.

-EVCİL HAYVAN GENETİK KAYNAKLARININ TESCİLİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Evcil Hayvan Genetik Kaynaklarının Tesciline İlişkin Yönetmeliğinin Birinci Bölümü de Resmi Gazete’de yayımlandı. Türkiye yerli evcil hayvan ırkı, tipi, yöresel tipi, hattı ve ekotipleri ile yeni oluşturulan evcil hayvan ırkı, tipi, hattı, ekotipi ve hibritlerinin tesciline ilişkin usul ve esasları düzenlemeyi amaçlayan Yönetmelik, yerli evcil hayvan ırkı, tipi, yöresel tipi, hattı ve ekotipleri ile yeni oluşturulan evcil hayvan ırkı, tipi, hattı, ekotipi ve hibritlerinin tescili ile ilgili hususları ve bunlarla ilgili sınai mülkiyet haklarını kapsıyor.
Hayvancılık ve Su Ürünleri Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturulan, hayvan genetik kaynakları ve tescili ile ilgili iş ve işlemlerden sorumlu Genel Müdürlük birimini ifade eden Evcil Hayvan Genetik Kaynakları (HGK) çalışma grubu, Komite, alt komiteler ve çalışma gruplarının eşgüdümünü sağlayacak ve toplantıları düzenleyecek. Komite Türkiye yerli evcil hayvan ırkı, tipi, yöresel tipi, hattı ve ekotipleri ile yeni oluşturulan evcil hayvan ırkı, tipi, hattı, ekotipi ve hibritlerinin tesciline ilişkin her türlü iş ve işlemleri yapmak veya yaptırmak ile görevli olacak.
Ayrıca Bakanlığın, Evcil Hayvan Genetik Kaynaklarının Korunması Ve Sürdürülebilir Kullanımı Hakkında Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik, Türkiye’de bulunan evcil hayvan genetik kaynakları kapsamında, bu kaynakların korunması ve sürdürülebilir kullanımı ile ilgili usul ve esasları düzenlemekte.


ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı