Öne Çıkanlar eğitim tarım aa chicago borsası sağanak yağış

Bu haber kez okundu.

İpek böceği için yaz sıcağında soba yakıyorlar
BURSA - İnegöl ilçesine bağlı İhsaniye köyünde, damızlık ipek böceği yetiştiren köylüler, böceklerin bulunduğu ortamı sıcak tutmak için yaz sıcağında soba yakıyor. İhsaniye köyünde 25 yıldır ipek böceği yetiştiriciliği yapan Hamit Ulutaş, ipek böceği yetiştiriciliğinin baba mesleği olduğunu belirterek, kendisinin de uzun yıllardır bu işle uğraştığını söyledi.

Ulutaş, Kozabirlik'in mayıs ayında koza tohumunu dağıttığını hatırlatarak, şunları kaydetti: "Yumurtaların birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü uykusu var. Yumurtadan çıkan böcekler dördüncü uykusundan kalktıktan sonra 10 gün yaprak yerler ve işaret vermeye başlarlar. İşaret verince yaprak yemez oluyorlar. Biz de meşe ağaçlarımızı dikeriz. Şu anda kozalarımız büyümüş oldu. 45 günde kozalar büyüyor. Böcekler dut yaprağı yiyor. Köyde ilaç olmayan yerde dut ağacını kesiyoruz. Kendimize ait dut ağaçları var. Başka yerlerden yaprak toplamıyoruz, çünkü yapraklar ilaçlı olunca böcekleri öldürüyor."

Böcekler için Japonya'dan dut ağacı getirttiklerine de değinen Ulutaş, şöyle devam etti: "Buraya geldiğinde kökleri donmuştu. Ektik ama tarlamızda olmadı. Ben 3 dut ağacı diktim. Yaprakları almak için ağacın dalını kestiğim zaman ağaç aşağıdan kuruma yapıyor. Kuruma yaptı, toprağımızı beğenmedi. Japonya'dan bir kez dut ağacı geldi, bir daha istemedik. Japonya'dan gelen dut ağaçları bizim için verimli olmadı."

"Sabah ve akşam soba yakıyoruz"

Ulutaş, kozaların bulunduğu kapalı ortamda sıcaklığı dengelemek için soba yaktıklarını belirterek, şöyle dedi: "Sabah ve akşam soba kuruyoruz. Odanın sıcaklığı ve nemi var. Onları takip ediyoruz. Oda sıcaklığı 35 derece olması lazım. Her gün sabah ve akşamları sobayı yakarak oda sıcaklığını dengelemeye çalışıyoruz. Ortam soğuk olduğu zaman böcek yaprak yemiyor, yemediği için de gelişemiyor. Böcekler sıcak ortamı seviyor."

Hamit Ulutaş, bu yıl kozanın kilosunun 40 liradan satın alınacağını, şu anda yetiştirdikleri ipek böceklerinden toplam 120 kilo koza elde etmeyi beklediklerini belirterek, 45 günde yaklaşık 5 bin lira gelir elde edeceklerini bildirdi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı