Öne Çıkanlar yüksek planlama kurulu begonvil fidanı mikado kayısı abelya ağacı fidanı veteriner hekimleri birliği

Bu haber kez okundu.

İthal hayvanlar ihmal kurbanı oluyor
EDİRNE (CİHAN)-  Türkiye’nin değişik illerinden çok sayıda kişi ve kurum hayvan ithalatı yapıyor. Mevzuata uygun olarak getirilen hayvanların yurda girişi kısa süre içerisinde yapılırken uygun beyanda bulunmayan hayvanlar denetime tabii tutuluyor. Yapılan denetimler sonucunda taşıma belgesinde yanlış olarak gösterilen hayvanlara el konuluyor. Böylece Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Kapıkule Veteriner Kontrol Noktası’nda tutulan hayvanlarla ilgili yasal süreç başlıyor. Yasal sürecin tamamlanmasının ardından hayvanlar ihale ile satışa sunuluyor. Ancak yapılan uzun yolculuk, bekleme süresi, açlık ve susuzluk nedeniyle hayvanların bir bölümü telef oluyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Kapıkule Veteriner Kontrol Noktası’nın bulunduğu alanın yakınlarında çok sayıda hayvanın iskeleti bulunuyor.

Edirne İl Genel Meclisi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu'nun AK Parti'li üyesi Arslan Kıyunat, tahaffuzhanede hayvanların durumunun 'rezalet' olduğunu belirterek, burada hayvanların ölüme terk edildiğini savundu.

İthal edilen hayvanlarda yanlışlıklar olduğu zaman devletin bu hayvanlara el koyarak tahaffuzhanede veya yedieminde tuttuğunu anlatan Kıyunat, “Hayvanlar tahaffuzhanede ölüme terk ediliyor. Gidip kendi gözlerimizle gördük. Rezaletin biri bin para. Hemen karşısında 100 metre ilerisinde müdürlük var. Müdür beyin ayakkabıları pırıl pırıl, elbiseleri tam takım. Ama içeride leşler var. Orayla niye ilgilenmiyorsun? Bu vatandaşın malı, bu hayvan. Ağzı var dili yok. Buna su mu veriliyor yem mi veriliyor? Bunlar kim? Eğer bu mal devletinse, devletin malını hibe etmek, gömmek, parçalanmış leş vaziyette bırakmak. Peki, içinde canlılar varsa, o canlılar leşlerin arasında geziyorsa bunun sebebi kim? O leşlerin arasında gezen hayvanları kesip millete satıyorlar. Oradaki durum rezalet.” diye konuştu.

CHP Edirne İl Genel Meclis Üyesi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Erdal Aksun ise hayvanların telef olmasında ithalatçıların sorumluluğunun bulunduğunu söyledi.
Akgün, “Tarım ve Hayvancılık Komisyonu üyesi bir arkadaşımız burada ölü hayvanların günlerce durduğuna dair bir şeyler söyledi. Hayvanı sevmeyen insanı sevemez. İnsanın yaşam hakkı olduğu kadar tüm insanların da yaşam hakkı vardır. mevzuat bu gibi yerlerde sıkıntılar yaşatıyor. İthalatın doğru yapılması lazım. İthalatçı firmaların gerçek anlamda hukukun dışına taşmayan hayvan ithal etmesi lazım. Hastalanan, rahatsızlanan hayvanlar olur. Bunun sonucunda ölen hayvanlar olabilir. Burada görevli arkadaş, burada ölümlerin olmadığını, taşıma araçlarındaki sıkışmadan dolayı bir ölüm gerçekleştiğini, mevzuat gereği o hayvanların getirilip burada raporun tutulması gerekiyor. Bu hayvanın öldüğünün belirtilmesi lazım. Yani burada. İthalatçıların doğru beyanda bulunması gerekiyor. Kesimlik hayvan gösterip damızlık hayvan getirirsen ister istemez adli işlemler yapılıyor.” dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,