Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi tarım Gıda makam aracı özel sektör teşvikleri

Bu haber kez okundu.

İthal Yumurta ve Canli Kanatlilara Gümrüklerde “Kanatli Tifosu” Laboratuvar Muayenesi Yapilacak
Kanatlı tifosu ile kanatlılarda pullorum hastalığından şüphe edilmesi veya hastalığın teşhisinin konulmasının ardından ilgililer, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve il müdürlüklerine bildirimde bulunacak. İl ve ilçe müdürlükleri ise derhal Bakanlığa bilgi verecek. Kanatlı tifosu ile kanatlılarda pullorum hastalığının çıktığını haber alan resmi veteriner hekim, hastalık mahallinde gerekli muayene ve incelemeleri yapacak, kordon ve karantina tedbirlerini alacak.

İthal edilen yumurtalar ve canlı kanatlı hayvanlar, gümrük kapılarında kanatlı tifosu ile kanatlılarda pullorum hastalığı bakımından laboratuvar muayenesine tabi tutulacak ve sonuçların menfi çıkması durumunda yurda girişine izin verilecek. Kanatlı tifosu ile kanatlılarda pullorum hastalığından şüphe edilmesi veya hastalığın teşhisinin konulmasının ardından ilgililer, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve il müdürlüklerine durumu bildirecek. İl ve ilçe müdürlükleri ise derhal Bakanlığa bildirimde bulunacak. Kanatlı tifosu ile kanatlılarda pullorum hastalığının çıktığını haber alan resmi veteriner hekim, hastalık mahallinde gerekli muayene ve incelemeleri yapacak, kordon ve karantina tedbirlerini alacak.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kanatlı Tifosu ile Kanatlılarda Pullorum Hastalığına Karşı Korunma ve Mücadele Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Kanatlı tifosu ile kanatlılarda pullorum olarak adlandırılan hastalıklardan korunmak ve hastalıkla mücadele etmek için alınması gereken tedbirlere ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla hazırlanan Yönetmelik, kanatlı tifosu ile kanatlılarda pullorum salgını durumunda uygulanacak minimum kontrol önlemlerini kapsıyor. Bugünden itibaren yürürlüğe giren Yönetmeliğe göre kanatlı tifosu ile kanatlılarda pullorum hastalığından şüphe eden veya bu hastalığın varlığından haberdar olan hayvan sahipleri ve bakıcıları, veteriner hekimler ile muhtarlar, köy korucuları, celepler, çobanlar, gemi kaptanları, istasyon ya da gümrük memur veya idarecileri gibi ilgililer tarafından yetkili otoritelere, yetkili otoriteler tarafından ise derhal Bakanlığa bildirilecek.

-HASTALIK ŞÜPHESİ-

Kanatlı tifosu ile kanatlılarda pullorum hastalığının çıktığını haber alan resmi veteriner hekim hastalık mahallinde gerekli muayene ve incelemeleri yapacak, kordon ve karantina tedbirlerini alacak. Kanatlı tifosu ile kanatlılarda pullorum hastalığından şüpheli sürülerden alınan ölü veya hasta hayvanlardan birkaç tanesi kesin teşhis için, usulüne uygun olarak bağlı bulunduğu Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilecek. Laboratuvara hasta ve ölü hayvan gönderilmesinin mümkün olmadığı durumlarda; hastalıklı kanatlılara ait iç organlar, uzun kemikler, gaita, kloakal sıvaplar, yumurta ve kan serumları laboratuvara gönderilecek.

-HASTALIK TEYİDİ-

Laboratuvar raporuna istinaden veteriner hekim hastalık çıkış raporunu düzenleyecek, derhal mahalli hayvan sağlık zabıtası komisyonunu toplayacak, komisyon hükümet veteriner hekiminin raporuna istinaden hastalık çıkış kararı alacak ve ilan edecek.Laboratuvar muayenesine göre bu hastalığın tespit edildiği kümeslerde ölen kanatlılar imha edilecek. Enfeksiyondan şüpheli genel durumu bozuk olan kanatlılar da itlaf edilerek imha edilecek.
Hastalığın tespit edildiği ticari kümeslerdeki yumurtacı veya broyler sürülerinde laboratuvar muayenesi 21 gün ara ile tekrarlanacak. Son iki muayenenin menfi çıkması halinde sürü hastalıksız kabul edilecek. Bu hastalıkların tespit edildiği kümeslerdeki sürüler damızlık olarak kullanılmayacak. Damızlık kanatlı işletmesinde bu hastalıkların görülmesi durumunda hastalığın görülmesinden 7 gün öncesine kadar bu işletmeden civciv temin eden işletmeler hastalık yönünden takip edilecek.

-İTHAL EDİLEN YUMURTALAR VE CANLI KANATLILARA GÜMRÜKLERDE LABORATUVAR MUAYENESİ -

Yurtdışından ithal edilen yumurtalar ve canlı kanatlı hayvanlar, gümrük kapılarında bu hastalık bakımından laboratuvar muayenesine tabi tutulacak ve sonuçların menfi çıkması durumunda yurda girişine izin verilecek. Sonucun müspet çıkması durumunda 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu hükümleri uygulanacak. Kanatlı tifosu ile kanatlılarda pullorum hastalığı sebebiyle alınan kordon ve karantina tedbirleri, son iki muayenenin menfi çıkması halinde, temizlik ve dezenfeksiyon yapılarak kaldırılacak.

-ULUSAL REFERANS LABORATUVARI BAKANLIKÇA BELİRLENECEK-

Kanatlı tifosu ile kanatlılarda pullorum hastalığının varlığını tespit etmek, teşhiste bir örnekliliği sağlamak amacıyla örnekleme, teşhis yöntemleri ve laboratuvar testleri Bakanlıkça uygulamaya konulan teşhis kılavuzuna uygun olarak gerçekleştirilecek. Ulusal referans laboratuvarı Bakanlıkça belirlenecek.


ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı