Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi bekir pakdemirli can erik hasadı palmiye yetiştiriciliği kuraklık

Bu haber kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden 'organik bal' hizmeti
İZMİR (CİHAN) -  Türkiye’deki 16 büyükşehir belediyesi içinde ilk kez, 'Tarım, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı' kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu alandaki uygulamalarıyla örnek oluyor. Organik tarım konusunda yaptığı çalışmalarla öne çıkan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de 'organik arıcılık' projesine başlıyor.

Kemalpaşa Gökyaka köyünde üreticilerle sözleşme imzalayan Büyükşehir Belediyesi, sofralara gelen balın organik olmasını sağlayacak. Gökyaka köyündeki yaklaşık 20 üreticiyle organik zeytin, sebze ve meyve üretim sözleşmesi yapan Büyükşehir, köyde arıcılık yapan 5 üreticiyle de 'organik arıcılık” sözleşmesi imzaladı.

Gökyaka Köyü Muhtarı Ergun Erkan ile Cumalı Köyü Muhtarı Nail Serin, organik arıcılık konusunda başı çeken isimler arasında. Yılda yaklaşık 20 bin kilogramdan fazla bal üretilen köyde, köylüler, kovanların bir bölümüyle kademeli olarak organik arıcılığa başlayacak. Büyükşehir Belediyesi uzmanları da bu süreç içinde köylülere danışmanlık desteği sağlayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2008 yılında başladığı organik tarım eğitimi ve destek uygulamaları kapsamında bugüne kadar 136 köye destek verdi. Aliağa, Bayındır, Bornova, Buca, Foça, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Menderes, Menemen, Seferihisar, Selçuk, Torbalı ve Urla’nın köyleri Büyükşehir Belediyesi’nin çalışma yaptığı bölgeler arasında yer alıyor. Özellikle su havzalarının ve toprağın korunması, tüketicilerin sağlıklı beslenmesi amacıyla başlatılan 'organik tarım' projesi halen ara vermeden devam ediyor.

ORGANİK ARICILIK NEDİR?
Doğada bulunan nektar, polen, su ve propolisin arılar tarafından toplanarak çeşitli arı ürünlerine dönüştürülmesi işleminde, üretimden tüketime kadar tüm aşamalarında suni besleme ve kimyasal ilaçlama yapmadan, organik tarım alanlarında veya doğal yapısı bozulmamış florada her aşaması bir kontrol veya sertifikasyon kuruluşunca denetlenen ve sertifikalandırılan arıcılık faaliyetleri 'organik arıcılık' olarak tanımlanıyor.
Arıcılık ürünlerinin organik üretim olarak nitelendirilmesi; kovanların özelliklerine, çevre kalitesine, arıcılık ürünlerinin özenle elde edilmesine, işlenmesi ve depolanması şartlarına bağlı. Organik bal üretiminde yavrulu çerçevelerden bal süzülmesi ve bu işlem esnasında sentetik kovucu maddelerin kullanılması yasak.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi