26 Haziran 2017 Pazartesi

Kırıkkale’de yalancı tavuk vebası yaşanıyor, 2 işletme karantina altında

Kırıkkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Kırbaş, Bahşılı ilçesinde ‘Yalancı Tavuk Vebası’ görülmesi üzerine 2 işletmenin karantina altına alındığını söyledi.Kırbaş, yaptığı yazılı açıklamada, Bahşılı...

29 Ocak 2013 Salı 22:18
Bu haber 6017 kez okundu
Kırıkkale’de yalancı tavuk vebası yaşanıyor, 2 işletme karantina altında
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

Kırıkkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Kırbaş, Bahşılı ilçesinde ‘Yalancı Tavuk Vebası’ görülmesi üzerine 2 işletmenin karantina altına alındığını söyledi.

Kırbaş, yaptığı yazılı açıklamada, Bahşılı ilçesinde yaşayan Ekrem Taş ile Mustafa Yaman'ın, kendilerine ait kanatlıların telef olması ardından ilçe müdürlüklerine başvurduğu, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü tarafından alınan numunelerin, Ankara Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderildiği ve yapılan araştırmada, telef olan hayvanlarda ‘Yalancı Tavuk Vebası’ hastalığına rastlandığını söyledi.

İNSANA BULAŞABİLİYOR, TEMİZLİĞE DİKKAT

İl Müdürlüğü personellerinden Veteriner Hekim Süleyman Özbek'in idare ve gözetiminde, İlçe Müdürlüğü teknik ekipleriyle beraber hastalık çıkan işletmelerde gerekli tedbirlerin alındığını ifade eden Kırbaş, şöyle dedi: "Hastalık çıkan işletmelerin giriş ve çıkışına uyarı tabelası asılarak, hastalığın görüldüğü kümeslerde dezenfeksiyon çalışmaları yapıldı. Bahşılı ilçemizde Hayvan Sağlık Zabıta Komisyonu kurularak, mevcut kanatlı hayvanların salınması, hayvanlardan elde edilen ürünlerin alım satım işlemlerinin durdurulması, hayvanlara ait gübre atıklarının ilçe dışına çıkarılması yasaklandı. İlçede kümeslerden hayvan çıkışı resmi veteriner hekimin izni ve gözetiminde yapılacak olup; alınan idari ve fenni tedbirler, hastalığın tekrar görülmemesi halinde 21 gün boyunca devam edecektir. Yalancı tavuk vebası hastalığının evcil kanatlıların ve diğer kuşların akut seyirli, çok bulaşıcı, öldürücü, solunum, sindirim ve sinir sisteminde bozukluklar meydana getiren viral bir hastalıktır. Hastalığın spesifik bir tedavisi bulunmamakla beraber, insana bulaşabilen karakterli ve ihbarı mecburi hastalıklar arasında bulunmaktadır. Hastalık kaynağının, yabani hayatta serbest halde yaşayan kanatlılar olduğu düşünülmektedir. Hastalığın, kuş gribi ile karıştırılmaması gerektiği, ilgili teknik ekipler tarafından çiftçilere duyurulmaktadır."

Kırıkkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Kırbaş, idari ve fenni tedbirlerin uygulandığı bölgelerde yaşayan vatandaşların, tavuk ve tavuk ürünlerinin işlenmesi ve pişirilmesi sırasında hijyen kuralları yönünden daha dikkatli olmaları ve bu tür gıdaları iyice pişirerek tüketmeleri tavsiyesinde bulundu.

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV