Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

Kocaeli Valiliği: Beylerbeyi'nde 3 bin 500 büyükbaş hayvana aşı yapıldı
KOCAELİ (CİHAN) -  Valilikten yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: "Kandıra ilçesi Beylerbeyi köyünde 25 Ağustos'ta hayvan ölümü ile ilgili İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne bilgi verilmiş, aynı gün yanıkara hastalığı teşhis edilmiştir. Aynı gün koruyucu amaçlı aşı talebinde bulunulmuş ve hastalığın görüldüğü köy ve çevre köylerde aşılama çalışmaları başlatılmıştır. Şu ana kadar Beylerbeyi köyü dışında, Ferizli, Kızılcapınar, Çerçilli, Balcı, Akıncı, Çalköy ve merkez Kışla olmak üzere 8 köyde aşılama çalışmaları yapılmış, özel sektör ve enstitüden temin edilen aşılarla 3 bin 500 büyükbaş hayvan aşılanmıştır."
HASTALIĞIN HAYVANDAN İNSANA BULAŞMASI SÖZ KONUSU DEĞİL
Hastalıktan korunmak için yapılacak en iyi uygulamanın aşılama olduğu belirtildi. Açıklamada bu konuda şu ifadelere yer verildi: "Yanıkara hastalığı topraktaki sporların karıştığı yem ve sularla, bulaşık meralarla, açık yaralarla ve sindirim yolu ile bulaşıp, hastalık mera mevsiminde daha sık görülmektedir. Hastalığın seyri çok hızlı, tedavi şansı çok düşük olup, hastalanan hayvanlar 1 -2 gün içerisinde ölmektedir. Hastalıktan korunma için yapılacak en iyi uygulama aşılamadır. Yanıkara hastalığı bireysel vakalar halinde görülmekte olup, yanıkara etkeni ile enfekte merada otlayan hayvanların hepsinde görülmediği gibi, hasta hayvanın bulunduğu işletmede diğer hayvanlara, hayvandan hayvana veya hayvandan insana bulaşması söz konusu değildir."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,