Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi bekir pakdemirli can erik hasadı palmiye yetiştiriciliği kuraklık

Bu haber kez okundu.

Köylülerin kurduğu işletmede işlenen süt ürünleri büyük illere gönderiliyor
YOZGAT (CİHAN)- Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde hayvancılıkla geçimini sağlayan çiftçiler, ürünlerinin değerlendirilmesi amacıyla Sarıkaya Çevre Köyleri Kalkındırma Derneği (SARÇEV) adı altında bir kooperatif kurdu. Kooperatif üyeleri kurdukları kooperatifle 12 yıldır atıl bir vaziyette olan bir işletmeyi devralarak, süt ve süt ürünlerinin burada işlenerek değerlendirmesini sağladı. SARÇEV süt ürünleri, Yozgat ve bazı ilçelerinin yanı sıra İstanbul, Antalya ve Kayseri’de de satılıyor. Günlük yaklaşık 10 ton süt işleme kapasitesine sahip işletmede 3 teknik personel ve 5 işçi olmak üzere toplam 8 kişi çalışıyor.

SARÇEV Kooperatif Başkanı Uğur Bişirici, yaptığı açıklamada 1999 yılında kurulan ve atıl durumda olan tesisi Kaymakam Yaşar Dönmez’in destekleriyle 2009 yılında tekrar faaliyete geçirdiklerini kaydetti. Başkan Bişirici, "Kooperatifimiz kurulmadan önce bölgemizde çiftçilerimizin süt ve süt ürünlerinin değerlendirilmesi maalesef pek yapılamıyordu. SARÇEV’in kurulmasından sonra tesisimizi harekete geçirdik. İlçemize bağlı 53 köyümüz ve 3 kasabamızın yanı sıra diğer ilçelerimize bağlı köylerimizden de süt toplayarak burada değerlendiriyoruz. Günlük yaklaşık 10 ton süt burada işlenerek beyaz peynir, kaşar peyniri, yoğurt, ayran, tereyağı oluyor ve SARÇEV markasıyla satışa sunuyoruz. Ürünlerimiz, Yozgat ve bazı ilçelerinin yanı sıra İstanbul, Antalya ve Kayseri’de de satılıyor. Oldukça yoğun bir talep var. Bu talebi karşılamakta zorluk çekiyoruz. Amacımız önümüzdeki yıl içerisinde kapasite artırımına giderek ilimiz ve ülke ekonomisine katkıda bulunmanın yanı sıra SARÇEV markasını dünya markası haline getirmek. Bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi