25 Haziran 2017 Pazar

Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği'nden küpeletme ve aşı uyarısı

Malatya Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, yetiştiricilerin; hayvancılık için verilen teşvik kredisi ve hibe destekleri gibi avantajlardan yararlanabilmeleri için için hayvanlarını küpeletmeleri ve aşılarını yaptırmaları gerektiğini söyledi.

04 Aralık 2012 Salı 09:00
Bu haber 5848 kez okundu
Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği'nden küpeletme ve aşı uyarısı
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

Malatya Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği, Kuluncak ilçesinde yetiştiricilere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi. Kuluncak Muhtarlar Derneği'nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdür Vekili Yıldıray Yaşar, yetiştiricilerin hayvanlarını hastalık gelmeden aşılatması gerektiğini söyledi.

Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın ise yetiştiricilere teşvikler ve modern yetiştirme yöntemleri hakkında bilgi verdi. Yetiştiricilerden hayvanlarının aşılarını yaptırmalarını isteyen Akın, kulak küpesiz hayvanların küpelenmesine özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Artık bir işletmeden başka bir işletmeye hayvan geçişlerinde dahi sevk ve sağlık raporu aranacağını belirten Akın, yetiştiricilerden bu konuda duyarlı olmalarını istedi. Akın, şunları söyledi: "Aşılama kampanyası süresince tanımlanmamış tüm küçükbaş hayvanlar da küpelenerek kayıt altına alınacaktır. Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tescili Tanımlanması ve İzlenmesi Yönetmeliği uyarınca küpelenmemiş ve tanımlatılmamış koyun ve keçilerin işletme dışına çıkartılması hayvan pazarlarına ve mezbahalara götürülmesi yasaklanmıştır. Tanımlattırılmamış sığır, koyun ve keçilerin nakil sırasında yakalanması halinde en yakın kesimhanede kestirilip sahibine teslim edilecektir. Aynı zamanda küpeleme ve aşılama yapılmayan hayvanlar için teşvik kredileri ve hibe destekleri de verilmemektedir. Üreticilerin herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaması için küpelenmemiş ve aşısı yapılmamış küçükbaş hayvanlarını küpeletmeleri ve aşılarını yaptırmaları gerekmektedir.”
Yıldıray Yaşar ve İhsan Akın, yetiştiricilerin sorularını yanıtladı.


Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV