Öne Çıkanlar fakıbaba e-fidancim meyve ağacı budama besi sığırı yetiştiriciliği Gıda

Bu haber kez okundu.

Kurbanlık satışında artış beklenmiyor
BURSA (AA)-  AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Karaca, uygulanan tarım politikalarıyla Türkiye'de hayvan sayılarında önemli artış sağlandığını belirterek, bu yıl için hayvancılığa ayrılan bütçenin 1,7 milyar lira olduğunu ve bunun 1,4 milyar lirasının ödendiğini söyledi.

Islah çalışmalarıyla kültür ırkı çeşidinin yüzde 100 arttığını, verimliliğin, et ve süt üretiminin yükseldiğini vurgulayan Karaca, şöyle konuştu:

"TÜİK rakamlarına göre, büyükbaş hayvan sayısı 11 milyon 433 bin, koyun sayısı ise 24 milyona ulaştı. Koyun sayısı 2010'daki rakam olan 21 milyon 745 binden bu rakama geldi. Rakamsal olarak hayvancılıkta artış var ancak verimliliği de katarsanız çok daha farklı rakamlar karşımıza çıkacaktır. Bugün et ve süt verimi açısından bir büyükbaş, geçmiş yılların 3 hayvanına eşit. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'nde soy kütüğüne kayıtlı dişi hayvanların süt verimleri, 6 tonlara geldi. Bu da bizim verimlilik açısından hayvancılıkta geldiğimiz noktaları gösteriyor."

-YAKLAŞAN KURBAN BAYRAMI-

Karaca, Kurban Bayramı'na yönelik çalışmalarının sürdüğünü belirterek, kurbanlık hayvan ithalatının Trakya bölgesiyle sınırlı olduğunu bildirdi.
Trakya bölgesinin şap hastalığından ari hale geldiğini dile getiren Karaca, şöyle devam etti:
"Bu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylandı. Do ğunun en büyük problemi şap. Uzun yıllar çalışmasıyla Trakya'yı ari hale getirdik. Anadolu'dan oraya hayvan geçmesini önlüyoruz. Hastalıktan ari hayvanların geçmesine izin veriyoruz. Anadolu'da üretici, önceden test yaptırır, hayvanlarında sorun olmadığını tespit ettirirse Trakya'da hayvan satabilir. Trakya'nın kendi hayvanı kendine yetiyor. İstanbul'un Trakya yakasında yaşayan bölümün ihtiyacını karşılamak için kurbanlığa ithalat izni veriyoruz."
Karaca, 2010 Ocak ayında 14,5 lira olan karkas fiyatının şu an ortalama 15,2 lira olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
"Bir artış söz konusu değil. Burada yaptığımız planlamayla hem i ç üretici hem de tüketicinin etini temin edecek politika takip ediyoruz. İl müdürlüklerimize kurbanlıkla ilgili yazı gönderdik. Gelen cevaplara göre Anadolu'da sıkıntı yok, elimizde yeteri kadar kurbanlık mevcut. Bayram öncesinde kurbanlık fiyatlarında artış beklemiyoruz. Anadolu'nun kurbanlık ihtiyacı yok. İthalata, hastalıktan ari olan bölgeyi tekrar hastalıklı hale getirmemek için izin veriyoruz. Bayram öncesinde üretici ve tüketici rahat edecek.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi