Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi bekir pakdemirli can erik hasadı palmiye yetiştiriciliği kuraklık

Bu haber kez okundu.

Kurbanlıkların küpeli olmasına dikkat edilmeli
Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, yaklaşan kurban bayramı öncesinde kurbanlık almak isteyen vatandaşları uyardı.
Hatay Gazeteciler Cemiyetinde yaptığı basın toplantısında konuşan Zabun, vatandaşlardan alacakları kurbanlıkların, küpesinin ve pasaportunun olup olmamasına, büyük baş hayvanların 2 yaşını, küçükbaş hayvanların ise 1 yaşını doldurmuş olmalarına dikkat etmelerini istedi.
Vatandaşları gebe, yeni doğum yapmış dişi hayvanları, gözünde salgı olan, topallayan, vücudunda şişlik yada yara olan hayvanları da satın almamaları konusunda uyaran Zabun, “Bu hayvanların kurbanlık olarak kesilmesi dinimizce de yasaklanmıştır” dedi.
Vatandaşları pazardan veya herhangi bir ahırdan hayvan alırken, her iki kulağında küpe olmasına özen göstermelerini isteyen Zabun, “Hayvanların küpe numaraları ile pasaportunda bulunan numaranın mutlaka birbiriyle örtüşmesi gerekir. Küpesi veya pasaportu bulunmayan h9ayvanlar kesinlikle satın alınmamalı. Ayrıca vatandaşlarımızın satın aldıkları küpeli hayvanları kurban ettikten sonra küpelerini köy muhtarlıklarına veya mahalle muhtarlıklarına teslim etmelerini önemle rica ediyoruz” dedi.
İl genelindeki hayvan sevklerini de polis ve Jandarma kolluklarının yardımı ile kontrol edeceklerini de belirten Zabun, hayvan yetiştiricilerine bir takım uyarılarda bulundu.
Hayvan yetiştiricilerinden işletmelerine Pasaportsuz, Menşe-i Şahadetnamesiz ve veteriner sağlık raporsuz olarak işletmelerine hayvan getirmemelerini isteyen Zabun, “Satın alıp belgeleriyle işletmelerine getirdikleri hayvanları 7 gün içinde il ilçe müdürlüklerimize bildirimde bulunmaları gerekmektedir” dedi.
Hayvan alım-satımlarında pasaportun ilgili kısımlarının alıcı ve satıcı tarafından mutlaka imzalanması gerektiğini ve bu belgelerle mutlaka müdürlüklerine müracaat edilmesi gerektiğini ifade eden Zabun, “Hayvan sevki sırasında küpesiz hayvan nakil edenlerin hayvanlarına 5 bin 996 sayılı kanun hükmünce el konulacak ve zorunlu kesim uygulanacaktır. Ayrıca hayvanları sevk edenler hakkında da 538 TL idari para cezası uygulanacaktır” dedi.
Hayvan satıcılarının mağdur olmaları için bu şartları yerine getirmelerini önemle vurgulayan Zabun, “Önümüzdeki haftadan itibaren ekiplerimizle birlikte kontrollerimizi sıklaştıracağız. Hayvan pazarına giden ana yollarda ve tali yollarda ekiplerimiz polis ve jandarma kolluklarının yardımıyla denetimlerini arttıracak. Bu konularda vatandaşlarımızda dahil hayvan yetiştiricilerimizden belirttiğimiz konulurda dikkatli olmalarını istiyoruz” diye konuştu.
Zabun ayrıca vatandaşların kurban bayramını kutlayarak, ülkenin de terör belasından bir an önce kurtulmasını diledi ve şehit düşen 24 askerimize Allahtan rahmet, yakınlarına da başsağlığı ve Allahtan sabır diledi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi