Öne Çıkanlar Gıda eğitim hayvancılık çiftçi trakya

Bu haber kez okundu.

Malatya'da Formu Bozulmuş Meralar Hayvancılığa Kazandırılacak
Malatya'nın Akçadağ ilçesinde, 25 bin dekar bozulmuş mera alanını özel sektöre kiraya veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, böylelikle bu arazileri hayvancılığa kazandırmayı hedefliyor.

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, mera kiralamalarına devam ettiklerini söyledi. İhtiyaç fazlası meraların özel sektöre kiralanması için çalışma yaptıklarını kaydeden Aygül, şu ana kadar 13 firmaya Akçadağ ilçesinde 25 bin dekar alanı kiraladıklarını belirtti.

Kiralanan 25 bin dekar alanda 15 bin 200 baş damızlık hayvanın yetiştirileceği hayvancılık işletmesi kurulmasını planladıklarını bildiren Aygül,

"İşletmeler kurulmaya başladı. İkisinin kurulumu bitti. Hayvanlarını da aldı. Birinin ahırları bitmek üzere. Biri inşaat halinde" diye konuştu.

Kiraya verdikleri meralara ahır yapılmasına izin vermediklerini kaydeden Aygül, "İşletmeciler ahırlarını vatandaştan aldığı ya da kiraladığı alanlara yaptırmak zorunda" dedi.

Kiralanan her 1,5 dekar alana bir büyükbaş hayvan yetiştirilmesi şartı konulduğunu ifade eden Aygül, "Bir işletmeciye bin 500 dönüm mera vermişsek,

'bin büyükbaşla hayvancılık yapacaksınız' diyoruz" diye konuştu.

15 bin 200 baş damızlık hayvanın yetiştirilmesinin planlandığı işletmelerin 120 milyon liranın üzerinde bir yatırım olacağına dikkati çeken Hamit Aygül, bu işletmelerde toplamda 970 vatandaşın iş imkanına kavuşacağını söyledi.

Akçadağ ilçesinde kiraya verdikleri bu meraların Sultansuyu Tarım İşletmesi ile Ören beldesi arasındaki kullanılmayan, kısmen işgalli, Devlet Şu İşleri Genel Müdürlüğü'nün kanal ya da baraj yaparken toprak aldığı, malzeme aldığı bozulmuş meralar olduğunu kaydeden Aygül, "Bunların yeniden mera vasfına kazandırılması ya da hayvancılığa kazandırılması da kiralayan işletmeler tarafından yapılacak. Darende, Kale, Yeşilyurt ve Doğanşehir ilçelerinde de benzer uygulamalar yapmamız için talep geliyor. Bu talepler değerlendirip, köylünün ihtiyacı olmayan yerler özel sektöre kiraya verilecek" dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı