Öne Çıkanlar israil filistin tarım bakanını alıkoydu

Bu haber kez okundu.

Malatya'da hayvancılık sektörüne 2 milyon liralık hibe
MALATYA (AA) - Malatya'da, Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında, 2010 yılında 7 işletmeye, 2 milyon 72 bin lira hibe ile 800 sertifikalı damızlık gebe güve dağıtıldığı bildirildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül, DAP Projesi kapsamında, etçi ve kombine ırklarla ilgili kurulan damızlık sığır işletmelerinde incelemelerde bulundu.
Aygül, ziyaretler sonunda yaptığı açıklamada, 2010?2012 yılları arasında uygulanan projenin, Malatya ile birlikte 16 ilde büyükbaş hayvancılık işletmelerinin kurulması, et ve süt üretiminde verimlilik ile kalitenin artırılması ve bölgesel kalkınmanın sağlanmasını amaçlayan bir çalışma olduğunu söyledi.
Üreticilerin, damızlık etçi ve kombine ırklarla ilgili işletme yatırımlarının desteklenmesini de içeren projedeki hibe miktarları hakkında bilgi veren Aygül, inşaat yatırımlarında yüzde 30, hayvan ve makine alımlarında yüzde 40 destek sağlandığını ifade etti.

Aygül, şunları kaydetti:
''2010 yılı içerisinde başvuran 19 adaydan 7'si bakanlıkça ayrılan bütçe dikkate alınarak asil listeye alınmış, asil adaylardan bir yatırımcı süresi içinde işlemleri tamamlayamadığı için hibeden yararlanamamıştır. 2010 yılında DAP desteğinden yararlanmak isteyen yatırımcıların toplam yatırım talebi 8 milyon 249 bin lira olmuş, bakanlıkça uygun görülen yatırımcılara toplam 2 milyon 72 bin lira hibe ödemesi yapılmıştır. Bu amaçla toplam 800 baş mavi sertifikalı damızlık gebe düve satın alınarak işletmelere dahil edilmiştir.''
2011 yılında başvuran toplam 48 yatırımcıdan sadece bir tanesinin bütçe imkanları ölçüsünde asil listeye alındığını, ancak firmanın yatırımdan vazgeçtiğini dile getiren Aygül, ''Bu sebeple noter huzurunda yapılan çekilişle belirlenen sıra dahilindeki üç aday, asil listeye alınmış ve işlemleri sürmektedir. 2011 yılı için asil listeye alınan adayların talep ettiği toplam 5 milyon 480 bin liradır. Buna karşı ödenecek hibe miktarı 1 milyon 530 bin lira olarak belirlenmiştir'' dedi.
Aygül, projeden yararlanarak işletme kuran firmaların ahırlarını da gezerek, sorunları hakkında bilgi aldı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi