Öne Çıkanlar Gıda çiftçi Adilcevaz biber yarışması manisa

Bu haber kez okundu.

Malatya'daki ''Sultansuyu döl kontrol laboratuvarı''nın açılışı yapıldı
 Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde, ''TİGEM Ceylanpınar Modern Sulama ve Mekanizasyon Tesisleri'' ile Malatya'daki, ''Sultansuyu Döl Kontrol Laboratuvarı''nın açılışını yaptı.
 
 
 
     İlçeye gelen Mehdi Eker, Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğünde TİGEM Genel Müdür Vekili Mustafa Erdoğan, Ceylanpınar Kaymakamı İlker Özerk Özcan, İşletme Müdürü Ertuğrul Anbar ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.
     Bakan Eker, işletmede düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, Ceylanpınar Tarım İşletmesinde 2007-2008 yılında kuraklıktan dolayı 500 bin dekar ekili alanının zarar gördüğünü anımsattı.
     O dönem burada büyük bir zararın yaşandığını aktaran Eker, ''Ceylanpınar Modern Sulama ve Mekanizasyon Tesisleri'' projesi fikrinin bunun üzerine çıktığını söyledi. Proje maliyetinin 300 milyon TL olduğunu ve şimdiye kadar 180 milyon TL'sinin harcandığını aktaran Bakan Eker, çalışmaların devam ettiğini belirtti.
     Söz konusu proje öncesinde işletmede 110 bin dekarlık alanda sulama yapıldığını dile getiren Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğünün tarıma elverişli 1 milyon dekar arazisinin tamamını sulanabilir arazi haline getirmek için çaba sarf ettiklerini aktararak, şöyle devam etti:
     ''Bugün açılışını yaptığımız proje dahilinde 300 bin dekar daha sulanabilir tarım arazisi oluşacak. Yıl sonunda bu rakam 500 bin dekara çıkacak ve rakam 1 milyon dekara çıkıncaya kadar da çalışmalarımız devam edecek. Yatırımın beraberinde istihdam getirdiğini biliyoruz. Son olarak aldığımız 500 kişinin dışında bu yaz 500 kişi daha alınacak ve proje bitiminde Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğünde çalışan sayısı 5 bin kişi olacak. Yapılan yatırımla ürün rekoltesi 3,5 kat artacak ve bütün bölgenin sertifikalı tohumluk ihtiyacı karşılanmış olacak.
     Sulama projesine ayrılan ödeneğin yanı sıra mekanizasyon yatırımları dahilinde 60 milyon TL yatırım yapıldı. Bu paranın 35 milyon tutarıyla işletmeye, aralarında dünyanın en güçlü traktörlerinin de olduğu 121 traktör ve bu traktörlerin zirai alet ekipmanlarını aldık.''
    
     -TİGEM GENEL MÜDÜR VEKİLİ ERDOĞAN
    
     TİGEM Genel Müdür Vekili Mustafa Erdoğan da konuşmasında yapımı biten sulama sistemleri, trafo ve enerji nakil hatları, mısır kurutma tesisleri, mahsul siloları, modern hayvancılık tesislerinin açılışının yanı sıra Türkiye'de ilk defa Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğünde kullanılan dünyanın en büyük traktör ve ekipmanlarının tanıtımının da yapılacağını belirtti.
     Konuşmaların ardından Bakan Eker, canlı yayın aracılığıyla işletmedeki söz konusu tesislerin yanı sıra, TİGEM Malatya Sultansuyu Tarım İşletmesi Müdürlüğü bünyesinde kurulan ve 5 milyon TL'ye mal olan ''döl kontrol laboratuvarı''nın açılışını gerçekleştirdi.
     Bakan Eker ve beraberindekiler, daha sonra işletmeye bağlı Karataş koyunculuk biriminde kurulan platformda yeni alınan traktör ve ekipmanları ile burada kurulan modern koyun sağım tesislerinde incelemelerde bulundu ve gazetecilerle birlikte fotoğraf çektirdi.
     Bu arada törende Bakan Eker'in yanına gelen bir kadın, tır şoförü olan eşinin Özbekistan'da haksız yere tutuklandığını ifade ederek, Bakan'dan bu konuda yardım istedi.
     Bakan Mehdi Eker, ilçedeki programının ardından Ceylanpınar'dan ayrıldı. 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı