Öne Çıkanlar Gıda hayvancılık eğitim çiftçi trakya

Bu haber kez okundu.

Muğla’da süt üretimine standart getiriliyor
Beş aylık geçiş sürecinin ardından haziranda başlayacak uygulamayla hem üreticilerin hem de müşterilerin korunması hedefleniyor. Muğla’da 150 bin büyükbaş hayvandan 300 bin ton süt ve yaklaşık 240 bin lira gelir elde ediliyor.

Muğla Valisi Fatih Şahin, düzenlediği basın toplantısında tarım ve hayvancılık konusunda önemli iller arasında yer aldıklarını söyledi. Tarım potansiyelini daha ileriye götürmek için çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Ulusal ve uluslararası markaları ilimizde göremiyoruz. Bu anlamda zeytinyağı, meyve suyu, süt ürünleri ve bal konu başlıklarıyla Türkiye’de önde gelen 36 yatırımcıya mektup yazdım. Yeni yıllarını kutlayarak, söylediğim başlıklarla ilgili olarak Muğla’ya davet ettim. Yatırımcıya yüzde 100 yardımcı olmak için burada olduğumuzu aktardım. Bundan sonraki süreçte de yatırımcılarla temaslarımız devam edecek. Ayrıca yerlerine giderek ziyaret edeceğiz.” dedi. Valilik olarak sütle ilgili çalışmalar yaptıklarını da aktaran Şahin, “Bundan sonra sütlerimiz, daha hijyenik ve belli standartta olacak. Amacımız, hem tüketiciyi hem de üreticiyi korumaktır.

Bu şartlarda üreticimiz, sütün her litresinden daha fazla para kazanabilecek. Önümüzdeki günlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz sektör temsilcileriyle biraraya gelecek ve valiliğimiz karar alacak.” ifadelerini kullandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı ise Muğla’da bugüne kadar firmalar tarafından taşıma usulüyle süt toplandığını belirterek şunları söyledi: “İlimiz, diğer illere nazaran dağınık coğrafyasından ötürü biraz sıkıntılıydı ve disipline edilmesi gerekiyordu. Hem üreticimizin daha fazla gelir elde etmesi hem de tüketiciye daha sağlıklı süt temin etmek bakımından sektörün önde gelenleriyle görüşme yaptık. İl genelinde önce mevcut süt toplama merkezlerinin haritasını çıkaracağız. İhtiyaç duyduğumuz yerlerde temini için firmalarla görüşeceğiz.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı