Öne Çıkanlar e-fidancim vairo badem çeşidi paulownia ağacı fidanı tarım fuarı tarım

Bu haber kez okundu.

Muş’ta hayvan göçü başladı
Muş’ta kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar, yazın yaylalarda baktıkları hayvanlarını, kış aylarında merkezde besliyor.
    Muş merkeze bağlı İnardı köyündeki hayvan sahipleri, kış aylarında ulaşım olmadığı için hayvanlarını Muş merkeze getirerek, besliyor. Köy yollarının sürekli tipi ve fırtınadan dolayı kapandığını belirten hayvan sahipleri, yollar kapalı olduğu için hayvanların yem ve saman ihtiyacını karşılayamadıklarını kaydettiler.
    Hayvanlarını merkeze getiren Şirin Bozkurt isimli besici, yollar kapalı olduğu için iki günden beri hayvanları yaya getirdiklerini söyledi. Bozkurt, şöyle konuştu: “Kış aylarında yollarımız kapalı olduğu için köyde bulunan hayvanlarımıza merkezde bakmak zorunda kalıyoruz. Yollarımız çok engebeli olduğundan dolayı İl Özel İdaresi tarafından açık tutulması için sürekli çalışma yapılıyor, ancak gece başlayan fırtına ve tipi, sabah açılan yolu tekrar ulaşıma kapatıyor. Haliyle hayvanlarımızın kaba yem ihtiyacını karşılayamaz durumda kalıyoruz. Bunun için de yaz aylarında köyümüzde bulunan yaylalarımızı kış aylarında ise merkezdeki ahırlarımızı kullanıyoruz.”
    Yol kapalı olduğu için kestirme olarak geldiklerini ve hayvanların zorlandığını söyleyen Bozkurt, “Yolumuz açık olsaydı hayvanlarımızı araçlara yükleyip getirecektik. Fakat yol kapalı olduğu için mecburen kestirme olarak dağlardan derelerden aşarak merkeze ulaşmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,