Öne Çıkanlar tarım fakıbaba kapanış fiyatı tarım ve orman bakanlığı eğitim

Bu haber kez okundu.

Otlaktan tabağa kalite
Canlı hayvan ihracatı ve taşımacılığında dünyanın önemli firmalarından biri olan Avustralya şirketi Wellard, Türkiye pazarına girdi.

Wellard Türkiye Temsilcisi Nejat Tekiner, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, Wellard'ın dünyada uluslararası tarım ve hayvancılık ticaretine büyük ivme kazandıran öncü firmalardan biri olduğunu belirterek, Wellard'ın, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık bağlamında, damızlık, süt ve et konularındaki donanım ve deneyimlerini Türkiye hayvancılığıyla paylaşmak ve bu konudaki gelişimlere ileri teknolojik uygulamalarla katkı sağlamak üzere Türkiye faaliyetlerini yürütmek için yine Avustralya menşeli bir firma olan Austock Exports Türkiye ile ortaklık anlaşması imzaladığını bildirdi.

Asya, Orta Doğu, Doğu Avrupa, Kuzey/Güney Amerika, Yeni Zelanda ve Avustralya'da ofisleri ve temsilcilikleri bulunan Wellard'ın, operasyonlarını global erişim ve de arz ve talep piyasalarının her iki ucu bağlamında özgün bir anlayış içinde yürüttüğünü vurgulayan Tekiner, Türkiye pazarına girmelerinin en büyük nedeninin, Türkiye'nin Ortadoğu ve Orta Asya pazarına yakın olması, dolayısıyla nakliyenin daha kolay, ucuza gerçekleşmesi olduğunu ifade etti. Türkiye'nin, sürdürülebilir hayvancılık alanında lider ülkelerden biri konumunda olduğuna işaret eden Tekiner, Türkiye'de ortaklıklar yoluyla hayvan üretimine sıcak baktıklarını, ancak asıl amaçlarının Türkiye'yi ihracat üssü haline getirmek olduğunu kaydetti.-''EN BÜYÜK CANLI HAYVAN İHRACATÇISI''-Şirket hakkında bilgi veren Tekiner, Wellard'ın en büyük canlı büyükbaş ve küçükbaş ihracatçısı unvanı altında, en ileri teknolojik uygulamalarıyla dünyanın en büyük canlı hayvan taşımacılığı filosunun da sahibi ve işletmecisi olduğunu belirtti. Şirketin, artmakta olan protein talebi bazında canlı hayvan, tahıl ve katma değerli ürünlerin tüm dünyadaki tüketicilere temininde kaynak kullanımı, taşımacılık ve kaliteyi ön planda tuttuğunu dile getiren Tekiner, şunları kaydetti:

''Welllard, her yıl 60 bin ton özel formüllü yem üretir ve bunları ihraç eder. Konusunda mükemmelliği ilke edinmiş olan şirketimiz, canlı hayvan taşımacılığında, özel donanımlı MV Ocean Swagman, MV Ocean Outback, MV Ocean Drover ve MV Ocean Shearer gemileriyle bunu defalarca kanıtlamıştır.

Canlı büyükbaş ve küçükbaş hayvan ihracatını sağlıkta en ileri teknolojik uygulamalar içinde ele alma ilkesini benimsemiş olan şirketimiz, tüm bu gelişmiş operasyonları, dünya hayvan sağlığında öncü şehirler arasında olan Avustralya'nın batısındaki Perth şehrinden yürütüyor.

Ticari alandaki uzmanlığımızın yanı sıra Batı Avustralya'nın en büyük koyun eti, yün ve tahıl üreticilerinden biri konumundayız. Batı Avustralya'nın geniş tarım kuşağında 33 bin 500 hektarlık ana çiftlik alanımız, büyük ölçekli ve etkin tahıl, yün, canlı koyun, koyun eti, sığır, sığır eti ve sebze üretimi için sağlıklı üreme koşulları sağlıyor. Buna ek olarak, Wellard Agri uzun süreli kiralamalar altında yaklaşık 15 bin hektarlık bir alanda daha çiftçilik yapıyor.

Türkiye bizim için önemli pazarlardan biri. Çünkü Türkiye Ortadoğu ve Orta Asya pazarına çok yakın. Dolayısıyla buralara yapılacak nakliye hem daha kolay hem de daha ucuz. Öte yandan Avustralya çok büyük bir Ülke olmasına rağmen, yüzde 80'i çöl ve mera alanları sınırlı. Türkiye'deki mera alanları daha fazla ve Türkiye Avustralya'dan yüzde 80 daha fazla yağış alıyor.''

Tekiner, Wellard'ın tüm bu özellikleri ve sahip olduğu birikimlerle Türkiye hayvancılığına önemli katkılar sunacağını belirtti.-''OTLAKTAN -TABAĞA KALİTE''-Austock Exports Türkiye (AET) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Zoolog Sinan Öğün de imzalanan ortaklık sözleşmesiyle Wellard'ın Türkiye'ye, damızlık sığır ihracatı, sürü yönetiminde danışmanlık ve her türlü ekipman ihtiyacını Austock Exports Türkiye aracılığıyla karşılayacağını söyledi.

Wellard'ın uluslararası hayvancılık standartlarına uygun hizmetlerini ''Otlaktan ? Tabağa Kalite'' sloganının Türkiye pazarlarında da gerçekleştirecek olmasının sevindirici olduğunu belirten Öğün, hedeflerinin, Türkiye tarım ve hayvancılığı için uzmanlık alanına giren her konuda Türkiye'ye artı değer katmak ve dünya hayvan pazarı taleplerini mümkün olduğu kadar Türkiye'den karşılamak olduğunu kaydetti. Türkiye'nin en kısa vadede ihracatçı ülke konumuna gelmesine katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirten Öğün, bu ortaklıkla uygulayacakları ''Otlaktan ? Tabağa Kalite'' kontrolü ile küresel dayanıksız mallara ilişkin noktaların geliştirilmesi ve gıda güvenliğinin sağlanması sürecini dikey entegrasyonla gerçekleştireceklerini belirtti.

Türkiye'nin öncelikli ihtiyacının kesimlik değil, damızlık hayvan olduğunu savunduklarını ifade eden Öğün, büyükbaş ve küçükbaş canlı hayvan yetiştiriciliği bağlamında gerek sağlık ve laboratuvar gerekse çiftlik bakım ve yönetim çalışmaları ortamında en son ileri teknik uygulamalarını Türkiye'de gerçekleştireceklerini söyledi.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı