Öne Çıkanlar palmiye ağacı abelya ağacı fidanı tarım eğitim fakıbaba

Bu haber kez okundu.

Saanen keçileri soğuk iklim bölgelerinde daha fazla süt veriyor
 Kırsal alanda köylüler, saanen keçilerinin ikiz ve üçüz yavru dünyaya getirmesi Akdeniz Bölgesi bölgesinde yetişrilmesine sıcak bakıyor.

    İsviçre kökenli saanen keçileri yaş, bakım ve vücut yapılarına 800 liradan 2 bin lira arasında alıcı buluyor. Keçiler, beslenmelerine göre günlük 2,5 ile 5litre arasında süt veriyor. Keçi sütünün litresi ise bölgede 1,5 liradan alıcı buluyor.

    Manavgat Tarım İlçe Müdürü Hakan Eski, ilçede alternatif tarım ürünleri yetiştiriciliğinde mantardan sonra küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde insanların en fazla süt verimi fazla olan saanen keçi türü olduğunu söyledi. Manavgat'ın kırsal kesimlerinde yaşayan köylülerin saanen keçisi yetiştirmesine ilgi duyduğunu belirten Eski, yetiştirecek olan yetiştiricelere eğitim seminerleriyle doğru bilgilendirme yaptıklarını söyledi. Eski, "Son yıllarda bölgemizde İsviçre kökenli saannen keçi üretimine karşı yoğun ilgi var. Tarım İlçe Müdürlüğü'ne başvuruda bulunanlara soğuk iklim bölgesi olan keçi türünün yetiştirilmesi hakkında bilgilendirme yapıyoruz." diye konuştu.

Manavgat'ın Çeltikçi köyünde saanen keçisi yetiştiriciliğini yapan Serdar Belyurt, İsviçre kökenli keçilerinin genelde ikiz ve üçüz yavru dünyaya getirdiğini söyledi. Dişi 6 aylık çebişleri 450 liradan sattıklarını belirten Belyurt, anne keçiyi ise yaşına göre 850 liradan bin 500 lira arasında sattıklarını ifade etti. Saanen keçilerinin günlük ortalama 3 litre süt verdiğini belirten Belyurt, denizden yükseklik arttıkça süt verme oranının 5 litreye kadar ulaştığını kaydetti. Belyurt sözlerini şöyle sürdürdü: "Saanen keçisinin sütün litresi 1,2 liradan alıcı buluyor. Sütün alıcısı çok. Saannen keçisi soğuk bölgelerde sütü dafa fazla veriyor. Antalya'nın Elmalı, Korkuteli, İbradı, Akseki ve Gündoğmuş illerinde saanen keçisi daha fazla süt veriyor."

Çevre ve Orman Bakanlığı 2007 yılında ormanlık alanlara zarar veriyor gerekçesiyle ülke genelinde 6 milyon 200 bin olan kıl keçisi sayısını 2012 yılına kadar 2 milyona düşürmeyi hedeflediğini bildirmişti. Bakanlık, kıl keçisi yerine saanen keçi türünü yetiştirilmesini tavsiye etmişti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı