Öne Çıkanlar yüksek planlama kurulu begonvil fidanı mikado kayısı abelya ağacı fidanı veteriner hekimleri birliği

Bu haber kez okundu.

Sahte zeytinyağına dikkat
Nejat Özduran, söz konusu yağların Bornova'da satıldığını, şüphe üzerine litresini 8 liradan satın aldığını söyledi. Nerenin yağı olduğunu "Ayvalık" cevabı aldığını aktararak, Tariş Zeytinyağı Laboratuvarı'nda, içlerinde 1 gram dahi zeytinyağı bulunmadığının tespit edildiğini vurguladı.

Yağlardan birinin kanola, diğerinin ayçiçeği çıktığını kaydederek, “Renksiz ve kokusuz olan bu iki yağa, gıda boyasıyla zeytinyağı rengi verilmiş. Zeytinyağının tadını bilen, bunları tadarsa ancak anlar.” dedi. Vatandaşa zeytinyağı diye başka yağları satanları "hırsız" olarak nitelendiren Özduran, “Eskiden büyük şehirlerde, 'Bul karayı, al parayı' vardı. Anadolu’dan gelen vatandaşları dolandırmanın bir yöntemiydi. Şimdi dolandırıcılığın yöntemi değişti. Eskiden zeytinyağına çiçek yağı, fındık yağı ve benzeri yağlar karıştırılırdı. Biz bunu tağşiş olarak bilirdik ve mücadele ederdik. Artık işler o kadar değişmiş ki tağşiş de bitmiş, boyama başlamış.” şeklinde konuştu.

Sahte yağların açık tenekede satıldığını belirten Özduran, zeytinyağının zeytin meyvesinin suyu olduğuna dikkat çekti: “Diğer bütün yağlar bitki yağıdır ve rafine edilmedikten sonra kullanılamaz. Rafine edilen yağda da tat, koku ve aroma olmaz. Bir tek zeytinyağında, zeytin aroması olur. Tüketimicimiz de zeytinyağını tam olarak bilmediğinden, 'Ne güzel yağ.' diye yiyor."
Açıkta ve tanıdık olmayan kişilerce satılan yağların alınmamasını öneren Nejat Özduran, “Lokantalarda yemek yiyorsanız, yağı nereden aldıklarını ve markasını sorun. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan üretim izni alınmış mı, alınmamış mı kontrol edin. Aksi takdirde böyle hırsızlar, hem üretenlerin hem tüketenlerin paralarını çalıyor." dedi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,