Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi bekir pakdemirli can erik hasadı palmiye yetiştiriciliği kuraklık

Bu haber kez okundu.

Sakarya'da hayvan pazarı 'şap hastalığı' nedeniyle kapatıldı
SAKARYA (CİHAN)- Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, ilde farklı ilçelerde 9 farklı ahırdaki hayvanlarda şap hastalığının tespit edildiği belirtildi. Hayvan pazarına yakın olan Erenler Kozluk Mahallesi'nde bir ahırdaki hayvanda da şap hastalığı görüldüğü kaydedilirken, vakaların artış gösterdiği vurgulandı. Kozluk Mahallesi'nde bulunan Sakarya Ticaret Borsası Hayvan Pazarı'nın, ikinci bir emre kadar kapatıldığı bildirilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Şap hastalığının, sadece aşılama ile kontrol altına alınamayacağından, enfeksiyonun yayılma zincirini kırmak ve olası salgınların önlenmesi, hastalığın eradike edilebilmesi, hayvan hastalıklarının bulaşması ve yayılmasında büyük önemi olan hayvan hareketlerinin kontrol altına alınabilmesi için Erenler İlçe Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu'nun kararı ile ilimiz Erenler ilçesi Kozluk Mahallesi’nde bulunan Sakarya Ticaret Borsası Hayvan Pazarı ikinci bir emre kadar kapatılmıştır."

Yetiştiricilerden, hastalığın bulaşma ve yayılmasını önlemeleri için ruhsatlı hayvan pazarı haricindeki yerlerde hayvan alım ve satımı yapmamaları istenen açıklamada, şu uyarılarda bulunuldu:
"Yetiştiricilerin belgesiz hayvan alım ve satımı yapmamaları, işletmelerde hijyen kurallarına uyularak dezenfeksiyon yapmaları, herhangi bir hastalık şüphesinde en yakın İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne bildirmeleri, kordon, karantina kurallarına azami önem göstermeleri gerekmektedir. Aksi durumda kurallara uymayanlara Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'na göre idari para cezası verilecektir.”

Sakarya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdullah Keskin, Cihan muhabirine yaptığı açıklamada, 9 ayrı işletmede bulunan hayvanlarda şap hastalığı görüldüğünü belirterek, "Hayvan pazarının yakınındaki bir köyde şap hastalığı çıktı. Tedbir amacıyla hayvan pazarını kapattık. Hastalık geçince hayvan pazarı yeniden açılacak. Kurban Bayramı'na kadar pazar açılmış olur." dedi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi