Öne Çıkanlar chicago borsası interfresh fuar hatay tarım fuarı ığdır pamuğu muğlada yağmur

Bu haber kez okundu.

“Samsun'da kurban denetimleri sıkı, hayvan sağlığında problem yaşanmaz“
Samsun Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Fındık, Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerinin sıkı denetimler yaptığını belirterek, hayvan sağlığı açısından ilişkin bir problem yaşanacağını düşünmediklerini söyledi. Yerli hayvanların varlığına ve sağlıklarına ilişkin bir sorun gözlemlemediklerini ifade eden Prof. Dr. Fındık, ithal edilen hayvanların sıkı kontrollerden geçirilmesinin önemli olduğunu kaydetti.
Yaklaşan Kurban Bayramı sebebiyle Samsun'da sağlıklı hayvan bulma konusunda bir sorun olacağını düşünmediğini ifade eden Samsun Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Prof. Dr. Fındık, "Kurbanda her hangi bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Sağlık açısından sıkı denetimler yapılıyor. Bakanlık, koyun ve keçilerin kayıt altına alınmasıyla ilgili yönetmeliği de yayınladı. Veteriner hekimler sağlık kontrollerini düzenli olarak yapıyor. Bakanlıkta çalışan veteriner hekim sayısı da, yeterli olmamakla birlikte, eskiye oranla arttığı için bu denetimler daha sıkı yapılmakta. Ciddi bir sağlık problemi ile karşılaşacağımızı sanmıyorum." diye konuştu.

"İTHALAT ÇÖZÜM DEĞİL, YERLİ ÜRETİM ARTIRILMALI"
Canlı hayvan ve et ithalatının kalıcı bir çözüm olmadığının altını çizen Prof. Dr. Fındık, " Kesin çözüm, ülkemizde kasaplık ve süt hayvancılığının daha iyi yapılabileceği ortamları oluşturmakla sağlanabilir. Yetiştiricilik desteklenerek, canlı hayvan, et ve süt ürünleri üretimine ilişkin çalışmalar yapılmalı, daha çok kasaplık hayvan üretecek alt yapılar geliştirilmelidir. 1980'lerde 40 milyon olan koyun varlığı bugün 20 milyonlara inmiştir. Buradaki sorun iyi analiz edilmeli ve buna yönelik çözümler üretilmelidir. " ifadelerini kullandı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi