Öne Çıkanlar makam aracı fındık fiyatları arttı can erik hasadı abelya ağacı fidanı tarım fuarları

Bu haber kez okundu.

Şap Aşılama Kampanyası Başladı
ANKARA (ANKA) - Ekim ayında başlayacak ve Kasım sonuna kadar devam edecek olan Şap Aşılama Kampanyası ile büyükbaş hayvan popülasyonunun tamamı aşılanacak.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker konuya ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, 1 Ekim’de başlayacak ve Kasım sonuna kadar devam edecek olan “Sonbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası” ile büyükbaş hayvan popülasyonunun yüzde 100’ünü aşılamayı hedeflediklerini söyledi.

Bakan Eker, Trakya Bölgesi’ni şaptan ari hale getirdiklerini belirterek, şap hastalığı ile ilgili tedbirlerin önce Marmara Bölgesi, sonra diğer bölgeler olmak üzere geriye doğru yayılarak genişletileceğini bildirdi.

Şapın çok bulaşıcı bir hastalık olduğuna dikkat çeken Bakan Eker, “Buradaki mesele bizden kaynaklanmıyor. Bizim Kafkaslar'dan başlayan sınırımız Gürcistan, Ermenistan, İran, Azerbaycan, Nahçıvan, Irak ve Suriye. Bu ülkelerin tamamında şiddetli hayvan hastalıkları ve şap hastalığı var. Şap hastalığı çok bulaşıcı bir virüs. Şap hastalığının etkeni, bir aracın, bir kamyonun lastiğinin kıvrımındaki çamurun içerisinde bile binlerce kilometre gidebilir. Oradan sürekli bir şekilde ulaşıyor, onu kontrol etmek büsbütün mümkün değil” dedi. Şap hastalığının üç farklı tipinin sahada görüldüğünü ve tek bir virüs tarafından oluşan bir hastalık olmadığını kaydeden Bakan Eker, bu hastalığın hayvanda verim kaybına neden olduğunu söyledi.

-GIDA FASLI KRİTERİNİN TAMAMI YERİNE GETİRİLDİ-

Tarım sektörü içerisinde hayvancılığa da özel bir önem verdiklerini belirten Bakan Eker, hayvancılığın daha önceki dönemlerde ihmal edildiğini savunarak Türkiye’de hayvancılığın daha iyi bir noktaya yükseltilmesi için hayvancılık desteklerini kat kat arttırdıklarını söyledi.
Avrupa Birliği’yle yürütülen üyelik müzakereleri kapsamında geçen yıl Haziran ayında Türkiye ile Gıda Faslı’nın açıldığını hatırlatan Bakan Eker, Türkiye’nin bu faslın açılması için yerine getirilmesi gereken tüm kriterleri başarıyla yerine getirdiğini ifade etti. Bakan Eker şu şekilde konuştu:

“Avrupa Birliği bu faslı müzakereye açmak için bir çok kriter koymuştu. Türkiye bu kriterlerin hepsini yerine getirdi. Aslında bu kriterleri yerine getirmek büyük bir çaba gerektiriyordu. Bu böyle akşamdan sabaha kolay olan bir iş değil. Çünkü bizden gerçekten uygulanması zor şartlar isteniyordu. Biz bunların hepsini yerine getirdik.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,