Öne Çıkanlar e-fidancim eğitim meyve ağacı budama Gıda aa

Bu haber kez okundu.

Şap aşısı yaptırmayan besiciye 5 bin 385 lira ceza kesilecek
SİVAS (CİHAN)-  Sivas Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü şap aşılama dönemlerinin başladığını belirterek hayvan sahiplerini aşı yapmaları ve küçükbaş hayvanlarını küpelemeleri konusunda uyardı. Şap aşısı yaptırmayan besicilere 5 bin 385 lira para cezası kesileceği belirtildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan, 2011 yılı hayvan hastalıklarıyla mücadele kapsamında Sivas genelinde 5 Eylül - 4 Kasım 2011 tarihleri arasında sonbahar şap aşılaması kampanyası düzenleneceğini söyledi. Kampanyada 2 aylıktan büyük sağlıklı büyükbaş hayvanlara şap aşısı uygulanacağını bildiren Aslan, "Ayrıca 0-20 günlük yeni doğan buzağılara küpe uygulama çalışmaları da bu kampanya döneminde aşılama ile birlikte yürütülecek. Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 4. maddesi gereğince yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları zorunludur. Aksi taktirde hayvanlarını aşılatmayan yetiştiriciler 5 bin 385 lira idari para cezası ile cezalandırılacaklar. İl içi ve dışına veteriner sağlık raporu ile hareketlerine müsaade edilmeyecek, hayvancılık destek ve teşviklerinden faydalanamayacaklar. Yetiştiricilerin gerek il, gerekse ülke hayvancılığının geleceği için bu konuda gerekli hassasiyeti göstermelerini istiyoruz." dedi.

Hayvancılık desteklemeleri hakkında da bilgi veren Aslan, son yıllarda artan nüfus ve gıda ihtiyacına binaen, tarım sektörünün tüm dünyada öncelikli sektör haline geldiğine dikkat çekti. Türkiye’de de temel ihtiyaçların karşılanması ve istihdam açısından en önemli sektör olma özelliğini devam ettirdiğine değinen Aslan, "Sivas’ta mevcut büyükbaş hayvan varlığı 337 bin 334 baş, küçükbaş hayvan varlığı ise 322 bin 385 baştır. Çiftçiler hayvancılığa yönelik verilecek desteklemelerden faydalanabilmesi içi il ve ilçe tarım müdürlüklerine zamanında istenilen belgelerle birlikte müracaat etmeleri gerekiyor. 2011 yılında besi hayvancılığını teşvik için hayvan başına 300 TL destekleme ödemesi yapıldı." diye konuştu.
2011 yılında uygulanacak hayvancılık destekleri ise şu şekilde açıklandı, süt prim desteği (sığır-manda) litre başına 6 kuruş. Brucella aşı desteği hayvan başına 25 lira manda desteği hayvan başına 300 lira, suni tohumlamadan doğan buzağı desteği hayvan başına 75 lira, koyun ve keçi desteği 15 lira, koyun sütü desteği litre başına 15 kuruş.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi