Öne Çıkanlar şiddetli yağış Gıda çiftçi trakya adana tarım fuarı

Bu haber kez okundu.

Sert geçen kış hayvancılık maliyetlerini artırdı
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Baytekin, yaşanan kuralık ve çetin kış koşullarının ot gelişimini engellediğini belirterek, "Geçen yıla göre koyun ve keçi yetiştiricileri, hayvanlarına iki kata yakın ot ve yem yedirmek zorunda kaldı. Dolayısıyla hayvan besleme maliyetleri önemli derecede artmıştır" dedi.
Baytekin, yaptığı açıklamada, yaz mevsiminde yaşanan kuraklık ve ardından bastıran çetin kış koşullarının meralarda ot gelişimini olumsuz etkilediğini, meraya dayalı hayvancılık yapan üreticileri ciddi sıkıntıya soktuğunu bildirdi.
Geçen yıl ekim ayı başında görülen kısmi yağışların ardından yaşanan uzun kuraklık döneminin ekilen alanlarda da belirgin gelişme zayıflığına neden olduğunu, mera ve nadas alanlarındaki ot gelişiminin arzu edilen seviyeye gelemediğine işaret eden Baytekin, "Kuraklık yanında peş peşe yaşanan don olayları ve ardından bastıran kar yağışları meralarda neredeyse ot gelişimini durdurdu. Halen hava sıcaklıklarının yavaş yavaş artmasına rağmen, geçen yıllara göre mera bitkilerinin zayıf bir şekilde gelişmesi, koyun ve keçi yetiştiricilerini üzmektedir" diye konuştu.
Baytekin, yaşanan kuraklık ve çetin kış koşullarının otun gelişmesine izin vermediğini, şu günlerde mera bitkilerinin yeni yeni yeşermeye başlamadığını belirterek, "Geçen yıla göre koyun ve keçi yetiştiricileri, hayvanlarına iki kata yakın ot ve yem yedirmek zorunda kaldı. Dolayısıyla hayvan besleme maliyetleri önemli derecede artmıştır" dedi.
Meralardan yeterince yararlanamamanın yanında, süt verimlerinde de ciddi sıkıntılar yaşandığını söyleyen Baytekin, şunları kaydetti:
"Yeterince beslenemeyen hayvanlardan neredeyse süt çıkmamaktadır. Özellikle keçilerde yaşanan verim azlığı üreticileri endişelendirmektedir. Düşüklerin de normalden daha fazla yaşandığı sezonda, süte umut bağlayan üreticilerimiz endişelerinde haklıdırlar. Süt verimleri konusunda üreticilerin biraz daha sabırlı olmasında yarar vardır. Havaların yeni ısınmaya başladığı bu günlerde, yeşil otun gelişmesi, yeşilliğin artması zaman alacaktır. Hiç sütü olmayan keçi ve koyunlar için yapacak fazla bir şey yoktur. Az da olsa süt veren hayvanlarda sağıma devam etmekte yarar vardır.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı