Öne Çıkanlar hatay tarım fuarı chicago borsası ığdır pamuğu interfresh fuar muğlada yağmur

Bu haber kez okundu.

Sivas'ta 90 Bin Büyükbaş Hayvan Kenelere Karşı İlaçlanacak
 Alınan bilgiye göre, Sivas Tarım İl Müdürlüğü, yaz sıcaklarıyla birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı vakalarında artış yaşanabileceğini göz önünde bulundurarak kenelere karşı ilaçlama çalışması başlattı.
Çalışmalar kapsamında Sivas genelinde 90 bin büyükbaş hayvanın ilaçlanması planlanıyor. Sivas merkez ve ilçelerde riskli görülen bölgelerde Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri aracılığıyla besicilere 7 bin ilaç dağıtılacak.
Büyükbaş hayvanlar 20 gün içerisinde 2 kez ilaçlanacak. İlaçlar, Tarım İl Müdürü Mehmet Beykaya'nın da katılımıyla müdürlük binası bahçesinde Tarım İlçe Müdürlüklerinden gelen görevlilere teslim edildi.
Beykaya, ilaç dağıtımında yaptığı açıklamada, 800 çeşit kene içerisinde yaklaşık 30'unun hastalığa yol açtığını belirterek, "Ama kamuoyuna yansıdığı gibi çok da ciddi, insanları sıkıntıya sokabilecek bir durum söz konusu değil. Ancak kamuoyuna çok farklı şekilde yansıması hasebiyle insanları tedirgin etmekte. Tabii biz de Tarım İl Müdürlüğü olarak insanları rahatlatma ve keneyle mücadelede çeşitli yöntemlere başvuruyoruz" diye konuştu.
Kenelerin yaşamlarını sürdürebilmek için büyükbaş ve küçükbaş hayvanların üzerine konuşlandığını, bu hayvanların üzerinde yaşamlarını sürdürdüğünü anlatan Beykaya, bu nedenle hayvanlarda ilaçlama çalışması yaptıklarını söyledi.
Ellerindeki bu ilaçları, ilçe müdürlüklerimize dağıtacaklarını anlatan Beykaya, yağmurlarla beraber çevrede otların çoğaldığını, otların çoğalmasıyla beraber arazide kenelerde sayı olarak artış yaşanabileceğini belirtti.
Kenelerin mayıs-ekim döneminde, sıcak havaların etkili olduğu zamanlarda ortaya çıktığını ve sıkıntıya yol açtıklarını söyledi.
Vatandaşlardan pikniğe gittiklerinde gerekli tedbirleri almaların isteyen Beykaya, "Ama yinelemek istiyorum, hakikaten Sivas için kene çok ciddi manada bir risk unsuru değil, ama biz yine de işimizi sağlama alma adına bu ilaçları dağıtacağız. Yaklaşık 7 bin adet ilaç dağıtacağız. İlk etapta 90 bin hayvanımızı ilaçlayacağız, 20 gün sonra tekrar bir ilaçlama gerçekleştireceğiz" dedi.
İlaçların ücretsiz olarak dağıtılacağını ifade eden Beykaya, "Bu, Sağlık Bakanlığı ve Bakanlığımızın ortak bir projesi. Biz çevre ilaçlamasını uygun görmüyoruz, çünkü doğal dengenin bozulmasına sebebiyet verebileceğimizi düşünüyoruz" diye konuştu.
Beykaya'nın açıklamasının ardından Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Veteriner Hekim Emine Sever ve beraberindeki veterinerler, Sivas Havaalanı yolu yakınlarındaki Ahırlar bölgesinde bir ahıra giderek buradaki büyükbaş hayvanları kenelere karşı ilaçladı.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi