Öne Çıkanlar teknoloji Adilcevaz çiftçi biber yarışması uşak tarım fuarı

Bu haber kez okundu.

Süt işletmeciliğinde yeni dönem
Büyükbaş yada küçükbaş hayvanlarının aşılanmasına değinen Can, bu konuda bilinçli ya da bilinçsiz yetersiz kalındığını dile getirdi. Can, hayvancılığın daha ileri götürülmesi için aşılamanın mutlaka yapılması gerektiğini söyledi. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hakan Kahveci de Türkiye'de ve dünyada hayvancılığın gelişmesinde rekabet edebilirlik, modernleşme ve eğitim çalışmalarının önem kazandığını, ülke ve bölge olarak sürü yönetimi ve koruyucu hekimlik konusunda zafiyetler bulunduğunu belirtti.
Kahveci, “Koruyucu hekimlikten kasıt tedaviden daha önemli olan hayvanı hastalığa yakalatmamaktır. Bu da işletmenin ekonomik kayıplarının en asgari düzeye indirilmesi hususunda çok önemli bir adımdır” dedi.
OKULLARA SÜT DAĞITILACAK
Türkiye Süt Üreticileri Birliği Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Cetizli ise birlik olarak adım adım giderek bir şeyler yapmaya çalıştıklarını kaydetti. Cetizli, “Tabi bu nasıl oluyor? Yaşadığımız sıkıntılar meydana geldikçe, önümüze çıkan setleri gördükçe atlamanın, düzeltmenin çarelerini aramaya çalışıyoruz” dedi. Cetizli, Türkiye'de süt üretiminin 13,5 milyon tonu aşmaya, 14 milyon tona gelmeye başladığını ifade etti. Bundan böyle ilköğretim okullarında da süt dağıtılacağını ve bazı sanayicilerin engelleme yaptıklarını savunan Cetizli, “Engellemek için ne yaparlarsa yapsınlar, okullarımızda süt dağıtımı başlayacak. Ana sınıfından beşinci sınıfına kadar Türkiye'de bu sütler dağıtılacak” diye konuştu.
TEMEL İLKE KURULUK VE TEMİZLİK
Ege Vet Genel Müdürü Tahir Yavuz da, sempozyumda sürü yönetimi başta olmak üzere katılımcılara aydınlatıcı bilgiler verdi. Yavuz, süt sığırcılığında başarının sürü yönetimine bağlı olduğunu belirterek, “Sürü yönetiminin temel ilkesi kuruluk ve temizliktir. Sürü yönetimi işlerin bir disiplin içerisinde yapılması demektir. Buzağı bakımı, uygun yemleme, aşılama ve sağım teknikleri gibi konuları kapsar” dedi.
Sempozyuma Çan'da Süt Üreticileri Birliği üyeleri, Ziraat Bankası Çan Şube Müdürü Yüksel Gözden, çevre ilçelerin süt üreticileri birlik başkanları, Çan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemali Ergin ve üretici vatandaşlar katıldı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı