Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Süt Sığırcılığı Tehlikeye Girince Köylüler Kendi Tesislerini Kurdu
Sakarya'nın Kaynarca ilçesine bağlı Şeyhtımarı köyünde süt sığırcılığının azalması üzerine harekete geçen vatandaşlar, kendi soğutma tesislerini kurarak daha fazla kar etmeye başladı.

Sakarya'nın Kaynarca ilçesine bağlı Şeyhtımarı köyünde yaşayan çiftçiler, girişimcilere örnek olacak bir çalışmaya imza attı. Bir süre önceye kadar büyük çoğunluğunun süt sığırcılığı ile geçindiği Şeyhtımarı köyünde son zamanlarda sektörde faaliyet gösteren çiftçi ve kullanılan sığır sayısı azalmaya başladı.

Azalmanın başlıca sebeplerinden biri de sütlerini ucuz fiyata satan köylülerin yeteri kadar kar edememesi oldu. Bunun üzerine harekete geçen köylüler, Şeyhtımarı Tarımsal Kalkınma Koopaterifi bünyesinde özel bir süt firması ile bağlantı kurarak çalışmalara başladı. Üretici firma ile aralarındaki kuruluşları aradan çıkararak sütlerini pazarlamak isteyen köylüler, bu kapsamda kendi köylerinde süt soğutma tesisini faaliyete geçirdi.

İlk etapta 1 tonluk 5 adet tanktan oluşan süt soğutma tesisleri sayesinde köylüler daha önce sütün kilosunu 65 kuruştan satarken, tesisin kurulmasının ardından henüz yolun başında olmalarına rağmen 80 kuruşa satmaya başladı.

Köylerine kurdukları süt tankları ile ilgili açıklamalarda bulunan Şeyhtımarı Tarımsal Kalkınma Koopaterifi Başkanı Yüksel Sarı, "Son yıllarda köyümüzde süt sığırcılığında görülen azalmanın önüne geçmek amacıyla bu çalışmayı başlattık. Süt soğutma tanklarımız nisan ayı başından itibaren faaliyete geçti.

Üreticinin kazandığı para arttı. Aynı zamanda hijyenik olduğu ve PH değeri de yükseldiği için sütümüzün kalitesi üst düzeye çıktı. Bu çalışma Sakarya'da ilk kez gerçekleştiriliyor. Amacımız süt üreticilerinin daha çok kazanmasını ve sektörün devamlılığını sağlamak" diye konuştu.

Ahırlarında bulunan sığırlarından sağdıkları sütü her gün düzenli olarak süt soğutma tanklarına getiren köylüler de kazançlarının artmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı