Öne Çıkanlar Adilcevaz kaçakçılık Gıda teknoloji dap desteği

Bu haber kez okundu.

Tarim Bakanliği At Hastaliklariyla Mücadele Edecek
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Ruam ve atların enfeksiyöz anemisi hastalıklarından korunma ve mücadele edilmesini amaçlayan tebliğleri Resmi Gazete’de yayımlandı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hayvanlarla ilgili hastalıkları konu alan tebliğleri Resmi Gazete’de yayımlandı. Atların enfeksiyöz anemisi hastalığına karşı hastalıktan korunma ve hastalıkla mücadele edilmesini sağlamayı amaçlayan “Atların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığına Karşı Korunma Ve Mücadele Yönetmeliği" atların enfeksiyöz anemisi hastalığından şüphe edilmesi durumunda hastalığın bildirimi, şüphe edilen ve hastalık teyidi yapılan işletmelerde hastalığın kontrolü ve hastalıktan korunmak için alınması gereken önlemleri içeriyor.
Atların Enfeksiyöz Anemisi hastalığının varlığı ya da varlığından şüphelenildiğinde hayvan sahibi, bakıcısı veya hastalığı takip eden serbest veteriner hekim tarafından yetkili otoriteye bildirilecek.
Hastalıktan şüpheli tek tırnaklı hayvanlar ayrı bir yerde muhafaza edilecek. Şüpheli hayvanlardan resmi veteriner hekim veya yetkilendirilmiş veteriner hekimler tarafından alınan kan serumlarında yapılan incelemeler sonuçlanana kadar yetkili otorite, işletmeyi gözetim altında bulundurulacak. İşletmeye tek tırnaklı hayvan giriş çıkışı yasaklanacak.

-RUAM HASTALIĞI-

Ruam hastalığına karşı hastalıktan korunma ve hastalıkla mücadele edilmesini sağlamayı amaçlayan Yönetmelik Ruam hastalığından şüphe edilmesi durumunda hastalığın bildirimi, şüphe edilen ve hastalık teyidi yapılan işletmelerde hastalığın kontrolü ve hastalıktan korunmak için alınması gereken önlemleri kapsıyor.
Tektırnaklı hayvanlardaki burun akıntısı, burunda ülser, çene altı lenf yumrularının ağrısız şişkinliği veya deride ağrısız şişkinlikler yahut sebepsiz zayıflayan, vücut harareti değişiklik gösteren, öksüren ve yapılan tedaviye cevap vermeyen, testisleri şişmiş ve iltihaplı hayvanlar Ruam hastalığından şüpheli kabul edilecek.
Hastalıktan şüpheli tektırnaklı hayvanlar ayrı bir yerde muhafaza edilecek. Şüpheli hayvanlara resmi veteriner hekim veya yetkilendirilmiş veteriner hekimler tarafından mallein testi uygulanacak. İşletmeye tektırnaklı hayvan giriş çıkışı yasaklanacak.


ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı