Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı ayçiçeği zararlıları abelya ağacı fidanı palmiye ağacı kredi borçları

Bu haber kez okundu.

 Türkiye’de Saman Sıkıntısı
Geçen yıllarda kimsenin dönüp bakmadığı ve pek çok zaman tarla temizliği için yakılan samanlar bu yıl kıymete bindi. Ülke genelindeki mevcut samanlar hayvanlara yetersiz gelince samanın kilosu yüzde 400 oranında arttı. İneklerine yedirecek saman bulamayan çiftçiler şap nedeniyle hayvanlarını da satamadıklarını belirterek yetkililerden yardım istedi.

Aydın’ın Karacasu ilçesinde vatandaşlar, muhtarlar ve çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri ile görüşen AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem’e konuyla ilgili sorunu anlatan Karacasu Ziraat Odası Başkanı İsa Sevinç, yaşanan saman sorunu nedeniyle hayvancıların ciddi bir sıkıntı içersine girdiğini söyledi. İneklerin sürekli kaba yem ile beslenmesinin mümkün olmadığını ve yaşanan saman sıkıntısından sonra mısır saplarını saman haline getirip kullandıklarını belirten Ziraat Odası başkanı Sevinç, “Bunda da şeker oranı çok yüksek olduğu için ineklerin ciğerleri iflas etme noktasına geldi.

İnek ve benzeri hayvanların işkembeleri burma yöntemi ile çalıştığından kuru gıda verilmediğinde bu hayvanların işkembeleri adeta çamurlaşıyor. Geçen yıl paketi 3 TL’ye satılan yaklaşık 25 kilo saman, bu yıl 12 TL’ye satılıyor. Parasını geçtik, bölgede saman bulmak imkansız. Urfa’dan Mardin’den saman getirmek zorunda kalan çiftçilerimiz var. Şu anda bölge şap karantinasında olduğu için hayvan satışı da yapamıyoruz. Bu nedenle 2012 yılına mahsus bölgemizdeki hayvancılık kredilerinin 2012 yılı için ertelenmesini talep ediyoruz” dedi.

Konuyla ilgili çiftçilerin talebini ilgili bakanlıklara ileteceğini belirten AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, sıkıntının Türkiye’de ve dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan kuraklıktan kaynaklandığını belirtti. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı