Öne Çıkanlar Gıda fakıbaba vairo badem çeşidi şiddetli yağış ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Uşak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Arslan:
Arslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, şap hastalığına karşı sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Şap hastalığının halk arasında "tabak hastalığı" olarak adlandırıldığını, hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral bir hastalık olduğunu kaydetti.

Hastalıktan korunmak için risk gurubundaki hayvanların aşılanması gerektiğini ifade eden Arslan, şunları dile getirdi:

" Hastalık görülen hayvanların ağız, tırnak ve meme bölgelerinde yaralar oluşur. Hayvanlarda süt verimliliği yüzde 15, et veriminde ise yüzde 10 azalır. Hastalık ölümlere neden olur. Özellikle buzağı ve kuzular hastalığa karşı son derece hassas olup yüzde 80'lere varan oranlarda ölümlere yol açabilmektedir. Hastalıktan korunmanın yolu, hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez

(ilkbahar, sonbahar) aşılanmasıdır. Hayvancılık işletmelerinde, temizlik ve dezenfeksiyon gibi önlemler ile dışarıdan yeni satın alınan hayvanlara şap aşısı yapılıp yapılmadığına özellikle dikkat edilmelidir"

Türkiye de Şap Hastalığının Kontrolü Projesi kapsamında Uşak'ta sürdürülen Sonbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası'nın tamamlandığını, merkez ve ilçelerimizde tüm işletmelerin ziyaret edilerek aşılama çalışmasının yapıldığını belirten Arslan "3 Ekim de başlayan aşı kampanyası çerçevesinde 19 bin 205 işletmede toplam 101 bin 989 büyükbaş hayvan aşılanmıştır" dedi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı