Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Veterinerlerden Yerli Hayvan Uyarısı
Muğla'nın Milas, Yatağan ve Marmaris ilçelerindeki köylerde görülen mavi dil hastalığının ardından Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yusuf Kayacık hastalık ile ilgili açıklama yaptı.

Kayacık, kurbanlık alacak vatandaşlara da uyarıda bulundu.

Kayacık yaptığı açıklamada, "Son günlerde ilimiz görülmeye başlayan mavi dil hastalığı ile ilgili gerek yetiştiriciler, gerek celepler, gerekse kurban alacak vatandaşlarımız tedirginlik yaşıyor. Muğla, ilk defa mavi dil hastalığı ile karşı karşıya. Mavi Dil hastalığı sokucu sineklerle bulaşan bir hastalık. Tatar sineği dediğimiz sinekler ile bulaşıyor. Koyun, kuzu ve koç ve sığırlarda bulunan fakat insana bulaşmayan bir hastalık. Sığırlar ve keçilerde herhangi bir lezyon olmuyor, bunlar taşıyıcı olabiliyor. Hastalıklı ya da taşıyıcı hayvanda kan Emen sinek bunu diğer hayvanlara bulaştırabiliyor. Ayrıca çiftleşme yolu ile de geçiyor. İlk yapacağımız şey kontrollü bir şekilde sinek ile mücadele yapmamız gerekiyor. Virüs Yağmurlu ve rutubetli havaları seviyor. Şu sıra havaların rutubetli olması da hastalığı attırıyor, hava 10 derecenin altına indiği zamanda virüsün etkinliğini kaybedeceğini düşünüyorum. Virüsün öldürme oranı koyunlarda % 5 kuzularda ise %95'e kadar yükseliyor. Hastalığın kuluçka süresi 7 gün, 7 günün ardından ortaya çıkmaya başlıyor. Buradan Kurbanlık koç ve kuzu alacak vatandaşları uyarıyorum. Kurbanlarını son 2-3 güne kadar almamalarını öneriyorum. Çünkü hastalık 7 gün boyunca belirti göstermiyor, 15 gün önceden bir hayvan alırsanız hastalıklı bir hayvanla karşı karşıya kalabilirsiniz" dedi.

HABER KAYNAĞI


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı