Öne Çıkanlar Gıda vairo badem çeşidi fakıbaba şiddetli yağış ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Veterinerlere Suni Tohumlama Kursu
Gazetecilere açıklamada bulunan Manisa Veteriner Hekimler Oda Başkanı Hasan Eryılmaz, suni tohumlama kursunun eğitimini Doç. Dr. Süleyman Bacınoğlu'nun verdiğini söyledi.

Eğitime, çevre il ve ilçelerden yeni mezun olmuş ve daha önce bu kursu almamış yaklaşık 25 veteriner hekimin katıldığını ifade eden Eryılmaz, suni tohumlama kursunun ülke hayvancılığı ve ekonomisi açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Eryılmaz, Türkiye'de 50 baş ve üzeri hayvan sayısına sahip bin kadar çiftliğin bulunduğunu, bu çiftliklerdeki süt sığırcılığının gelişmesi için, doğacak her yeni neslin bir öncekinden daha iyi verim ve tip özelliklerine sahip olması gerektiğini, bunu sağlamanın tek yolunun da genetik ilerlemeden geçtiğini bildirdi.

Bu ilerlemenin "suni tohumlama ve embriyo transferi"yle gerçekleştiğini ifade eden Eryılmaz, "Transfer ve tohumlamada seçilecek bir boğanın seçilmesi öncelikle geleceğe yapılan bir yatırımdır. Tohumlama sonrasında yavru 9 ay sonra doğacak ve 3 yıl sonra süt vermeye başlayacaktır. Bu hayvanın daha verimli ve daha sağlıklı olması, yapılan seçimlere bağlı olacaktır. Bu seçimin doğru yapılması için sektörün yatırımcılarına ve çiftçilerine seçilecek spermanın kalitesi çok iyi anlatılmalıdır" dedi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı