Öne Çıkanlar kefir aa teknoloji jakaranda fidanı ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

VOB, kurbanlık kontratlarını pazartesi günü başlatıyor
İZMİR - Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası(VOB)'nda, dayanak varlığı büyükbaş canlı hayvan olan Fiziki Teslimatlı "VOB-Canlı Hayvan Vadeli İşlem Sözleşmesi" 2 Temmuz 2012 Pazartesi günü işleme açılıyor. Fiziki Teslimatlı VOB-Canlı Hayvan Vadeli İşlem Sözleşmesi'nin, fiyat oynaklıklarına karşı hem üretici hem de tüketicilere Türkiye'nin her yerinden erişilebilen güvenli ve şeffaf bir alım satım ortamında fiyat riskinden korunma imkanı sağlayacağı düşünülüyor.

VOB yetkilileri, ilk kez geçen yıl VOB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Atilla Sümer tarafından imzalanan protokol ile işleme açılan bu kontratın bu yıl Kurban Bayramı öncesi ilgi görmesini bekliyor.

VOB-Canlı Hayvan Vadeli İşlem Sözleşmesi vade sonunda fiziki teslimat yöntemiyle kapatılacak ve teslimat işlemleri İstanbul Ticaret Borsası'nın Tuzla'da bulunan Canlı Hayvan ve Et Şubesi'nde yapılacak. Hayvanların önceden tanımlanan ve ilan edilen standartlara uygun olup olmadığına ilişkin kontroller İSTİB tarafından yapılacak. Bu sözleşmede yatırımcı sözleşme vadesine kadar pozisyonunu kapatmamışsa; Uzun pozisyon alan yatırımcı, teslim tarihinde İstanbul Ticaret Borsası'ndan (İSTİB) canlı hayvanını teslim alabilecek. Kısa pozisyon alan yatırımcı, teslim tarihinde İstanbul Ticaret Borsası'nda (İSTİB) canlı hayvanını teslim edebilecek.

VOB-Canlı Hayvan Vadeli İşlem Sözleşmesi nasıl çalışacak

- İstanbul Ticaret Borsası tarafından özellikleri belirlenmiş (yaşı, cinsiyeti vs.) bir büyükbaş hayvan, VOB tarafından tasarlanan vadeli işlem sözleşmesine dayanak varlık yapıldı.

- VOB'da işleme açılacak vadeli kontratların vadesi Kurban Bayramı olacak.

- Kurban Bayramı'nda İstanbul'da büyükbaş hayvan satmak isteyen besiciler, VOB'u kullanarak arz edebilecekleri kadar canlı hayvanı, üç ay önceye kadar, belirlenen kilogram fiyatından satabilecek.

- Aynı şekilde, Kurban Bayramı için büyükbaş hayvan almak isteyenler, yine VOB'u kullanarak çok önceden ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

- Mehmetçik Vakfı, Türk Hava Kurumu ve süpermarketler gibi büyük hacimli kurban alıcısı kurumlar da bu işlemi yapabilecek.

- Alım satım yapmak için bir aracı kurumda hesap açtırıp teminat yatırmak ve emir vermek yeterli.

- Vade sonu geldiğinde satıcılar büyükbaş hayvanlarını İstanbul Ticaret Borsası'nın Tuzla padoklarında alıcılara teslim edecekler.

Kilogram hesabıyla gerekli ödemeyi yapan alıcılar da aldıkları hayvanı kesim için götürebilecekler. Bu işlemde Ticaret Borsası'nın uzmanları alıcı ile satıcıya danışmanlık yapacak ve sadece standart tescil ücreti alacak.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı