Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi kefir Gıda tarım papaz erik fidanı

Bu haber kez okundu.

Yumurta Üreticisi Asilsiz Haberlere Tepkili
Son dönemlerde bir çok gıda maddesinde olduğu gibi yumurta konusunda da bir takım olumsuz ve kafa karıştıran beyanların yapıldığını bildiren Şaban Ünlü, “Son günlerde söylenen ‘Tavuklar günde üç kez yumurtlatılmaktadır, bunun içinde tavuğa doğasına aykırı bir şeyler yapılmaktadır.’ Şeklindeki beyanlar bir dedikodudan ibarettir ve cehaletin eseridir. Yoksa biyoloji bilen hiç kimse bunu söylemez, söyleyemeyiz” dedi.
 
Ünlü, “Yumurtanın oluşumu yumurtalıklarda yumurta sarısının oluşumuna kaynaklık eden folliküllerin olgunlaşması ile başlar ve yumurta kanalında geçen 25 saatlik sürede,yemde bulunan ham maddelerin yumurtaya dönüşümü ile tamamlanır.Bu sürenin yalnız 11 saati yumurta kabuğunun oluşumu sırasında geçer.Bir yumurta yumurtlamadan bir sonraki yumurta kanalına düşmez.Hormon vererek dahi bunu gerçekleştirmek mümkün değildir” ifadesinde bulunarak şu açıklamayı yaptı:
 
“Salmonella enfeksiyonları gıda güvenliği için önemli bir risk olup,yumurta kaynaklı da olabilir.Ancak ülkemizde yumurta kaynaklı bir enfeksiyona rastlanmamıştır ve Sağlık Bakanlığının böyle bir bildirimi bulunmamaktadır.
 
Üst düzey biyogüvenlik tedbirlerinin uygulandığı işletmelere,uzman veteriner hekimlerce her türlü koruyucu hekimlik hizmeti götürülmekte ve aşılama programları uygulanmaktadır.
Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliği ile oldukça sıkı kurallara tabi tutulmuştur.Bu kapsamda;yumurtanın üretildiği kümes numarasından,üretim tarihine kadar üretim hakkındaki tüm bilgilerin yumurtanın ambalajında yer alması gerekmektedir.
 
Bu yumurtaların üretildiği işletme ve kümes numarası kabuk üzerine damgalanacak.Böylece tüketiciye sunulan yumurtalarda herhangi bir risk bulunursa,geriye izlenebilirlik ve etkin denetim kolayca yapılabilmektedir.
 
Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Ulusal katkı Kalıntı İzleme Programı’’ kapsamında olan yumurtada bugüne kadar bir kalıntı sorununa rastlanmamıştır.
 
Sağlıklı sürülerden güvenilir yumurta üretimi yaptıklarını belirten Yumurta Üreticileri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan gerek kanatlı sağlığı ve gıda/yem mevzuatı kapsamında yapılan denetimlerde sektör olarak olumsuz bir sonuçla karşılaşmadıklarını, ürünlerine güvendiklerini belirtmişlerdir.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı