29 Haziran 2017 Perşembe

Ziraat Fakültesi’nin yetiştirdiği küçük baş hayvanlar kurbanlık oldu

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi’nde bilimsel araştırmalarda ve öğrencilerin küçük baş hayvan yetiştirme derslerinde kullanılmak üzere fakültede yetiştirilen koyun ve koçlar, Kurban Bayramı sebebiyle satışa çıkarıldı.…

22 Ekim 2011 Cumartesi 14:07
Bu haber 2981 kez okundu
Ziraat Fakültesi’nin yetiştirdiği küçük baş hayvanlar kurbanlık oldu
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi’nde bilimsel araştırmalarda ve öğrencilerin küçük baş hayvan yetiştirme derslerinde kullanılmak üzere fakültede yetiştirilen koyun ve koçlar, Kurban Bayramı sebebiyle satışa çıkarıldı. Dişisinin kiloğramı olarak 12 lira, erkeğinin ise 14 lira satılan koyun ve koçlara talep yüksek olunca hayvanların hepsinin kısa sürede satıldığı bildirildi.

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteği ile OMÜ Ziraat Fakültesi tarafından yürütülen Halk Elindeki Karayaka Koyunları’nın Islahı Projesi kapsamında fakültenin uygulama ve araştırma çiftliğinde yetiştirilen yerli ırk Karayaka koyun ve koçlarından damızlık seçilenler, sağlık kontrollerinden geçildikten sonra Kurban Bayramı satışa çıkarıldı. Araştırmada kullanılan koyun sürülerinin tamamının değiştirilmesi nedeniyle az sayıdaki küçükbaş hayvanın tamamı satılırken, gelecek yıl daha fazla yerli ırk koyun ve koçun satılacağı öğrenildi.

OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kuran, hayvanları canlı ağırlıkları üzerinden sattıklarını ifade ederek, "Fakültemizde yaptığımız araştırma faaliyetimiz esnasında damızlık dışı tuttuğumuz sınırlı sayıda hayvanımız da oldu. Bunları da Kurbanlık olarak satışa sunduk. Her yıl olduğu gibi yüksek bir taleple hemen satışları tamamladı. Uygun nitelikli erkek koyunların tamamı satıldı. Önümüzdeki yıl biraz daha fazla olur. Çünkü sürümüzü büyütüyoruz." dedi.

Ellerinde 50 baş Zanen keçileri bulunduğuna da değinen Dekan Prof. Dr. Mehmet Kuran, "Elimizde Zanen keçileri var. Bu yıl nispeten damızlık teke satışımız oldu. Zanen keçi yetiştiricilerinin bölgemizde yaygınlaşıyor. Bununla da ilgili üstün nitelikli süt verimi yüksek Zanen keçilerini keçi yetiştiriciliği yapan ve keçi sütünü yüksek fiyata satma imkanı olanlar için gelir kaynağı olduğunu düşünüyoruz. Keçi sütü olduğu dönemlerde taze veya bir ürüne işleyip özellikle dondurma üretiminde değerlendiriyoruz. ' ifadelerini kullandı.
Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV