Öne Çıkanlar kırsal kalkınma yatırımları tarımsal destekleme jakaranda ağacı makam aracı Üretici

Bu haber kez okundu.

Bayram öncesi Hayvan Pazarında durgunluk yaşanıyor

Kars’ta, Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarında durgunluk yaşanıyor. Hayvan pazarında sık sık pazarlık yapılmasına rağmen kurbanlık alan yok.

Ardahan Yolu Vali Hüseyin Atak Bulvarı’ndaki Hayvan Pazarı’nda, Kurban Bayramı’na 10 gün gibi kısa bir süre kala durgunluk hakim. Henüz bayram havasının başlamadığı pazarda, hareketliğin bu hafta sonu başlaması bekleniyor.

Geçen yıla oranla hayvan fiyatlarının uygun olduğuna dikkat çeken üreticiler, her gün çok sayıda insan pazara gelerek pazarlık yaptığını, ancak kurban almadan gittiklerini belirttiler.

“Erkek hayvan pahalı, dişi hayvan ucuz”

Hayvan Pazarı’ndaki yoğunluğun alış-verişe yansımadığını ifade eden üretici Memduh Demir, “Bu sene hayvan fiyatları geçen yıla göre; erkek hayvan pahalı, dişi hayvan ucuz, yani dişi mal, kurbanlıklar, 4- 4,5 - 5 bin TL. Erkek mal 6 ile 7 bin TL. Vallahi şuanda yok 4 kişi toplanıp, bir tane hayvan alıyor. Geçen yıla oranla bu yıl satış az, baya az yani yüzde 50 azalma var. Geçen yıl dişi mal daha pahalıydı, bu yıl ucuz, erkek mal da geçen yıla göre biraz daha pahalı. Hani bakanlık açılama yaptı ya, ‘dişi hayvan kesilmeyecek’ diye ondan dolayı dişi mal biraz ucuz” dedi.

“Devletin bu konuda tarım politikasına biran önce bir çeki düzen vermesi gerekiyor”

Alım satımların çok ağır gittiğine dikkat çeken üretici Orhan Ulaç, “Mal fiyatları pek yüksek değil, yem fiyatları çok yüksek olduğu için üretici para kazanmıyor. İşte ‘ithal’ söylentisi bize yetiyor. İthal et olduğu zaman mal fiyatları burada düşüşe geçiyor. İnsanlarda zarar etmek istemiyor. Alımda bir tıkanıklık oluyor. Yani devletin bu konuda tarım politikasına biran önce bir çeki düzen vermesi gerekiyor. Bir rayına oturtmalı. Bu arz-talep dengesidir. Fiyatlar dışarıdan baktığın zaman çok pahalı görünüyor. Ama içine girdiğin zaman üretici bu sefer zarar ediyor. Fiyatlar yüksek değil, üretici para kazanmıyor” diye konuştu.

Kars’ta, Kurban Bayramı’na kısa süre kalmasına rağmen Hayvan Pazarı’ndaki yoğunluk, alım-satıma yansımıyor. Her gün yüzlerce insanın kurban almak için geldiği pazarda, sadece pazarlık yapılması dikkat çekiyor. Her 10 kişi den bir tanesi sadece kurbanlığını alarak pazardan ayrılıyor.

Karslı üreticiler, insanların sadece kurban fiyatlarını öğrenmek için pazara geldiğini, Kurban Bayramı’na 1-2 gün kala insanların kurbanlarını alacaklarını sözlerine eklediler.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,