Öne Çıkanlar tarım Gıda teknoloji kapanış fiyatı dap desteği

Bu haber kez okundu.

Domuzlara karşı saç varilli önlem

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde çiftçilikle uğraşan Ahmet Tuncay, domuzların mısır, kavun ve karpuz ekili alanlara zarar vermesi üzerine nöbet tuttuğu gece süresince silah yerine demir çekiç ile saç varile vurarak çıkan sesten korkan domuzların ekili alanlarına zarar vermesini önlüyor.

Yaklaşık 50 yıldan beri çiftçilik yaptığını söyleyen Ahmet Tuncay, ”İlçenin 2,5 kilometre dışında Bağlaryanı mevkiinde kavun, karpuz ve üzümden oluşan yaklaşık 20 dönüm ekili alan bulunuyor. Son günlerde domuzların özellikle mısır, kavun ve karpuz tarlalarına zarar vermesi üzerine geceleri nöbet tutmaya başladım. Domuzları kaçırmak için çevreye astığımız ilaçlı bez parçaları da fayda etmedi.Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine gece nöbeti esnasında demir çekiç ile saç varile vurarak çıkan yüksek sesten korkan domuzların arazime yaklaşmasını önlüyorum. Artık nöbet süresince tüfek taşımam da gerekmiyor. Ara sıra traktöre binerek ekili alanların çevresinde geziniyorum. Her gece yaklaşık 8 saat nöbet tutuyor ve bu nöbete ürünlerin hasadına kadar devam etmek zorundayım. Çünkü benim geçimim çiftçilikten. Domuzlar her yıl bizlerin ekili alanlarına çok büyük zarar vermektedirler. Yetkililerden çiftçilerin ekili alanlarını domuzlara karşı koruması için tedbir almalarını istiyoruz” diye konuştu.(MA-EFE)

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,