Öne Çıkanlar çit mazı fidanı dikimi teknoloji Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba özel sektör teşvikleri can erik

Bu haber kez okundu.

Genç çiftçi desteği hayatını değiştirdi

Kütahya’nın Emet ilçesinde devletten aldığı genç çiftçi projesi ile kurduğu serada üretim yapan Gökhan Çalışkan, çalışma azmiyle ilçede örnek gösteriliyor.

Emet ilçesine bağlı Köprücek köyünde, devletten aldığı destekle kurduğu 1050 metrekarelik serada domates, salatalık ve biber yetiştiren Çalışkan, ürünlerinin yetiştirilmesinin yanı sıra, seranın tüm bakımını bizzat kendisi yapıyor.

Tıbbi ve aromatik bitkiler bölümü mezunu ve Ziraat Mühendisi olan Gökhan Çalışkan, ’’Bu işe dededen gelen tecrübe ile başladık ve bu işi öğrendik. Sonrasında yüksek okul mezunu olarak Tıbbi ve aromatik bitkiler bölümünü bitirdim. Hobi olarak başladığım bu işi geliştirerek 2016 yılında İlçe Tarım Müdürlüğümüzün yardımıyla hibe desteğiyle bu seramıza kurduk. Yaklaşık 1050 metrekare olarak kurduğumuz bu seramızda işlerimizi daha da geliştirdik. İnşallah daha verimli, daha kaliteli ürün yetiştirmek için çalışacağız. Seramızda aile olarak 3 kişi çalışıyoruz. Hasat döneminde köylülerimizinde desteği ile 10 kişi çalışıyoruz. Ancak daimi olarak 3 kişi çalışmaya devam ediyoruz’’ dedi.

Emet Esnaf Odası Başkanı Abdullah Ünal, ’’Genç Ziraat Mühendisi Gökhan kardeşimiz hepimizin özlediği bu yatırımı devletimizin desteği ile birlikte başardı. Bütün gençlerimize örnek olmasını diliyorum. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi Türkiye’de gençlerimiz istihdam olursa ancak ülke ekonomisi kalkınabilir. Malesef gençlerimiz bu tür işletmelerden, risklerden çok korkuyorlar. Ancak Gökhan kardeşim bu işi kendi imkanlarıyla başardı. Serasını her geçen gün geliştiriyor. Köydeki gençlerimizde burayı gördükçe onlarda cesaret alıyorlar. Bu kardeşimiz girişimiyle bölgemize örnek olsun inşallah’’ diye konuştu. (YD-EFE)

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,