Öne Çıkanlar lavanta yetiştiricilliği mikado kayısı çit mazı fidanı dikimi Gıda ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

(Düzeltme) Güvenlik sağlandı abone bazlı kesinti başladı

Dicle Elektrik Dağıtım, Mardin’de yıllara dayanan birikmiş elektrik borcu bulunan tarımsal sulama abonelerinin elektriğini gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından abone bazlı olarak kesmeye başladı. Daha önce can güvenliği endişesiyle bu uygulama gerçekleştirilememiş, borçlu abonelere yapılan hukuki kesintiler sırasında bazı borçsuz abonelerin mağdur olduğu görülmüştü.

Dicle Elektrik uzun zamandır, özellikle tarımsal sulamada ödenmeyen ve yüz milyonlarca lirayı bulan enerji borçlarını nedeniyle kanuni kesme işlemlerini uyguluyor. Borcunu düzenli ödeyen ve kesintisiz enerji almaya hakkı olan abonelerin olumsuz etkilenmemesi adına hukuki kesintileri yapacağını önceden duyuran ve tüm abonelerini haberdar eden Dicle Elektrik, birçok noktada dirençle karşılaşınca zorunlu olarak fider üzerinden kesme uygulaması başlattı. Borcu bulunmayan abonelerin bu uygulamadan etkilenmemesi için borçsuz abonelere yakıtı ile birlikte ücretsiz jeneratör vereceğini açıklayan Dicle Elektrik bu sürede illerdeki yerel idarecilerle diyaloğu sürdürerek gerekli güvenlik desteğini sağladı. Böylece fider bazlı kesinti sonlandırılarak, abone bazlı kesintilere başlandı.

Borçlu 126 abonenin elektriği kesildi

Dicle Elektrik Dağıtım Mardin İl Müdürlüğü ekipleri, jandarmanın güvenlik tedbiri almasıyla birlikte çok sayıda köye giderek borcu bulunan ve ödeme yapmayan tarımsal sulama abonelerinin elektriğini kendi trafolarından kesti. Daha sonra o fiderden beslenen diğer abonelere elektrik enerjisi kesintisiz olarak verilmeye başlandı. Ekipler ilk etapta Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Doyuran, Şenyurt, Aslanlı ve Altıntoprak köylerinde çalışma gerçekleştirdi. Bu köylerde 126 borçlu abonenin elektriğini kesen ekipler, çalışma sırasında kayıt dışı olduğunu yakaladıkları 9 kaçak trafoya da el koydu. Çalışmalar sırasında enerji ihtiyacı kaçak trafo ile sağlanan bir de sera ortaya çıktı. Seranın kaçak trafosuna da el konuldu. Borçlu tarımsal sulama aboneleri nokta bazlı kesinti uygulamasına tepki gösterirken, borcu olmayan aboneler bu olumlu gelişmeyi sevinçle karşıladı. Şirket yönetimi, abone bazlı kesinti uygulamasının üç gün içerisinde tamamlanacağını ve kesinti nedeniyle mağdur olan abone kalmayacağını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada, borçlu tarımsal abonelerine mevcut borçlarını her sorumlu vatandaş gibi en kısa sürede ödemeleri gerektiği de hatırlatıldı.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı