Mazı Fidanını Tanıyalım

Cupressaceae familyasından Thuja nam-ı diğer mazı ağacı Kuzey Amerika menşeili bir bitkidir. Herdem yeşil bir yapıya sahip olan mazı fidanı ağaççık çalı formunda ve yassı dallı dar pramit formunda olan bitkinin yaprakları pul pul, sık dizilimlidir. Yapraklarının yukarıya bakan tarafları koyu yeşil tona sahiptir. Çok güçlü bir kokuya sahip olan bitkinin çiçekleri küçüktür ve erkek veya dişi çiçekleri farklı görünüme sahiptirler.

mazı fidanı

Mazı Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Mazı Üretim Yöntemleri

Tohumdan veya çelik yoluyla üretilebilen mazı fidanı çok tercih edilmese de aşı ile de üretilebilmektedir. Tohum yoluyla üretilirken dikkat edilecek hususlardan biri erken ilkbahar döneminde ekimin yapılması olacaktır. Çelik üretiminde çelikler nisan-ekim aylarında alınabilmektedir. Ekolojik olarak ılıman iklimlerin özelliklerine uyumlu olan mazı fidanı güneşi çok seven bir bitkidir. Bazı türlerinin yarı gölgeli yerleri sevdiğini de belirtmek gerekiyor. Toprak olarak nemli, kreçli ve kum özellikleri en iyi yetişebileceği toprak yapılarıdır. Geçirgen yapıdaki topraklar mazı bitkisinin yetişebileceği topraklardır.

  • Mazı Fidanı Kullanım Alanları

Kullanım alanlarını incelediğimizde park-bahçelerde,mezarlıklarda, kent merkezlerinde çit ve rüzgarkıran olarak kullanılageldiğini görüyoruz. Budamaya dayanıklı olan mazı fidanı tek ve grup olarak çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

  • Mazı Yetiştiriciliğinde Karşılaşılabilecek Hastalık ve Zararlılar

Hobi amaçlı da yetiştirilen mazı fidanı bitkisi güçlü kokusu ve görselliği ile dikkat çekmektedir. Mazı fidanı yetiştiriciliğinde korkmamız gereken zararlılar kırmızı örümcek ve kabuklu bittir. Cinsin maruz kalabileceği hastalıklara baktığımızda ise karaleke hastalığıyla karşılaşmaktayız.

kabuklu bitkara leke hastalığıkırmızı örümcek zararlısı

  • Mazı Fidanı Tedariği

Mazı fidanı satışıYazımıza burada nokta koyarken; kişisel hobi veya büyük ölçekli mazı temini konusunda tedarikçi arayanlar için e-fidancim.com sitesini önermek isteriz. E-fdancim’da mazı fidanı ve tarım adına ihtiyaç duyduğunuz veya duyabileceğiniz pekçok kaynağa erişim imkanınız vardır. Online alışverişinizi güvenle yapacağınız e-fidancim uzun yıllardır faaliyette olup, pekçok mutlu müşteri ağına sahiptir. Size tavsiyemiz e-fidancim olsun başka siteler olsun online alışveriş yaptığınız site ve firmaları araştırınız. Köklü bir geçmişe ve güçlü bir alt yapıya sahip olmayanlardan kendi maddi ve psikolojik sağlığınızı korumak adına kaçınınız.

Günümüzde e ticarete ilgi ve bilgi yönünden farkındalığın arttığı bir gerçek, alışverişlerinizde güvenliğiniz açısından kullanacağınız platformun görünüm ve genel intiba olarak size verdiği güvene bakarak karar almak her zaman doğru değildir. Sitenin hangi firmaya ait olduğunu, aldığınız ürünün gelecek olan faturasında hangi firmanın adının geçeceğini sorarak firmayı araştırıp güvenip güvenemeyeceğinize karar vermelisiniz. Telefon destek hattı olmayan siteleri zaten kullanmanızı önermiyoruz. Fatura kesemeyecekleri en başında elediğimizi de belirtmek ister, sağlıklı günler dileriz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,